eReport.sk
Eva-Maria Göddeová si ochladzuje tvár pohárom plným ľadu v nemeckom Harze počas horúčav v sobotu 18. júna 2022.
Eva-Maria Göddeová si ochladzuje tvár pohárom plným ľadu v nemeckom Harze počas horúčav v sobotu 18. júna 2022. Foto: tasr/dpa

Európa zažíva horúci víkend: V pohotovosti sú aj protipožiarne lietadlá!

Ľudia po celej západnej Európe zaplnili v sobotu parky a kúpaliská, aby našli úľavu od predčasnej vlny horúčav, keďže teploty stúpli vo Francúzsku a v Španielsku až nad 40 stupňov Celzia a v Nemecku dosahovali 38 stupňov Celzia. Informovala o tom tlačová agentúra AP.

Predstavitelia varovali pred lesnými požiarmi v západnej časti regiónu Stredomorie, pretože vysoké teploty a dlhé obdobie sucha vytvorili podmienky pre vznik požiarov.

Služba Európskej komisie pre riadenie núdzových situácií Copernicus (CEMS) oznámila, že riziko požiaru je „extrémne“ a „veľmi extrémne“ vo väčšine Španielska, v údolí rieky Rhôna vo Francúzsku, ako aj na talianskych ostrovoch Sardínia a Sicília a v častiach pevninského Talianska.

Vo Francúzsku opísali situáciu ako „naozaj výnimočnú“

Dvadsaťsedem členských štátov Európskej únie uviedlo do pohotovosti 12 protipožiarnych lietadiel a vrtuľník, aby pomohli krajinám bojujúcim toto leto s veľkými požiarmi.

Meteorológovia vo Francúzsku opísali situáciu ako „naozaj výnimočnú“ a predpovedali, že v sobotu bude zrejme dosiahnutý vrchol 43 stupňov Celzia, potom prídu búrky a prinesú od Atlantického oceánu chladnejšie počasie.

Odborníci uviedli, že takáto skorá vlna horúčav je znakom toho, čo bude nasledovať – zmena klímy totiž znamená, že extrémne teploty obvyklé iba v júli a auguste budú pravdepodobnejšie aj v júni.

Požiar spálil v Španielsku takmer 20.000 hektárov

Hasiči v Španielsku sa v sobotu snažili dostať pod kontrolu lesné požiare, ktoré už vypukli vo viacerých častiach krajiny. Požiare najviac postihli provinciu Zamora ležiacu pri hraniciach s Portugalskom a región Katalánsko na východe krajiny. Úmrtia alebo zranenia nehlásili.

Požiar spálil v Španielsku takmer 20.000 hektárov územia na pohorí Sierra de la Culebra. V Katalánsku hasiči bojovali s lesným požiarom v Baldomare v provincii Lleida, kde očakávali v sobotu „veľmi vysoké teploty a silný južný vietor“.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Európa zažíva horúci víkend: V pohotovosti sú aj protipožiarne lietadlá!

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti