eReport.sk
Ilustračné foto: tasr

Eurokomisia si posvietila na SWAN! Profitovala spoločnosť zo štátnej pomoci?

Európska komisia (EK) začala hĺbkové prešetrovanie rámcovej dohody o spolupráci medzi verejným poskytovateľom poštových služieb Slovenskou poštou a prevádzkovateľom mobilnej siete SWAN. To má posúdiť, či počiatočná dohoda, ktorá platila v rokoch 2015 až 2021, bola v súlade s pravidlami EÚ v oblasti štátnej pomoci. EK o tom v pondelok informovala na svojej webovej stránke.

V roku 2015 štátny podnik Slovenská pošta a spoločnosť SWAN podpísali rámcovú dohodu o spolupráci. Na základe ktorej pošta za úhradu predávala a propagovala výrobky a služby spoločnosti vo svojich prevádzkach a pobočkách na Slovensku. Poskytovala tiež zákazníkom spoločnosti SWAN zákaznícke služby vrátane prevádzky telefonického centra a vyberala poplatky a platby od zákazníkov spoločnosti.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Klamal verejne Hamran? Advokát Ribár upozorňuje na okolnosti rýchleho prevelenia Štefana Hamrana do Popradu.
  2. T. Taraba ešte neskončil s odvolaným štátnym tajomníkom MŽP, Michalom Kičom.

SWAN vraj profitovala zo štátnej pomoci

Komisii v decembri 2016 doručili sťažnosť. V nej sa uvádza, že v dôsledku rámcovej dohody o spolupráci so Slovenskou poštou mala spoločnosť SWAN profitovať zo štátnej pomoci. Ktorá však bola nezlučiteľná s vnútorným trhom. Sťažovateľ konkrétne tvrdil, že v dôsledku dohody spoločnosti SWAN poskytli hospodársku výhodu. Pretože poplatok, ktorý spoločnosť SWAN platila Slovenskej pošte za poskytovanie služieb, nezodpovedal trhovej cene za tieto služby.

„V tejto fáze má Komisia na základe svojho predbežného posúdenia pochybnosti o tom, či počiatočná rámcová dohoda o spolupráci bola v súlade s pravidlami EÚ v oblasti štátnej pomoci,“ uviedla EK.

Akceptoval by dohodu súkromník?

Prešetrovanie by malo posúdiť, či by rozhodnutie Slovenskej pošty uzavrieť dohodu so spoločnosťou SWAN, mohlo byť pripísateľné Slovensku.

Komisia sa snaží najmä objasniť, či dohodu uzavreli za podmienok, ktoré by za bežných trhových podmienok akceptoval súkromný subjekt. Skúma tiež, či bol proces výberu spoločnosti SWAN transparentný a nediskriminačný, a či sa použili objektívne kritériá.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Eurokomisia si posvietila na SWAN! Profitovala spoločnosť zo štátnej pomoci?

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre