eReport.sk
Vlajka USA a americké doláre
Ilustračná snímka. Foto: shutterstock

Euro stále klesá! Európa je zúfalá. Dolár posilňuje

Spoločná európska mena po krátkej stabilizácii pokračuje v oslabovaní. Jej kurz v utorok ráno padol na nové takmer 20-ročné minimum. Dôvodom sú obavy týkajúce sa dodávok energií a rastu ekonomiky v eurozóne. Ďalším faktorom je posilňovanie dolára.      

Kurz eura v utorok ráno klesol až na 0,9909 USD/EUR, čo bolo najmenej od konca roka 2002. Spoločná mena neskôr zmazala časť strát a predávala sa s mínusom 0,29 % po 0,9914 USD.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Peniaze, bankovky, eurá
  2. Vlajka Európskej únie, ilustračné foto
  3. Krajniak to vidí jasne
  4. Hegerova proukrajinská vláda
  5. Na ilustračnej snímke vyústenie ropovodu Družba v areáli rafinérie akciovej spoločnosti Slovnaft v Bratislave.

Európska centrálna banka (ECB) stanovila v pondelok (22. 8.) popoludní referenčný kurz na 1,0001 (v piatok: 1,00125) USD/EUR. Na euro majú negatívny vplyv predovšetkým obavy z recesie v eurozóne, ktorá zápasí s energetickou krízou. Tú môže ešte zhoršiť odstávka plynovodu Nord Stream 1, ktorú ohlásil ruský koncern Gazprom. Podľa expertov a politikov však existuje riziko, že plynovod, ktorý aj tak funguje len na približne 20 % kapacity, sa nemusí vrátiť prevádzky v stanovenom termíne.

K zhoršeniu situácie na európskom trhu s energiami tiež prispeli horúčavy a sucho. Čoraz viac sa zvyšujú obavy, že akékoľvek narušenia dodávok počas zimných mesiacov bude devastačné pre podnikateľskú aktivitu.

Dolár pokračuje v posilňovaní. Dolárový index, ktorý meria jeho hodnotu voči košu mien, sa v utorok ráno nachádzal na 109,12 bodu a blíži sa k 20-ročnému maximu 109,29 bodu z júla.

Dolár na jednej strane ťaží zo svojho postavenia hlavnej svetovej meny považovanej za bezpečný prístav v časoch neistoty a turbulencií. Ďalším dôležitým faktorom sú očakávania, že americká centrálna banka (Fed) bude pokračovať v agresívnom sprísňovaní menovej politiky.

Zdroj: tasrKOMENTÁRE ČLÁNKU :

Euro stále klesá! Európa je zúfalá. Dolár posilňuje

Odoberať
Upozorniť na
3 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti