eReport.sk
Tandem hrôzy
Igor Matovič a Eduard Heger. Foto: tasr

Euro oproti doláru výrazne kleslo, v krajinách eurozóny i inflácia. Samozrejme, okrem Slovenska


 Spoločná európska mena sa vo štvrtok dostala pod výrazný tlak. Neskoro popoludní sa obchodovala po 1,0845 USD, teda približne o 1 cent menej ako ráno. Európska centrálna banka stanovila referenčný kurz eura vo štvrtok popoludní na 1,0868 (v stredu: 1,0886) USD/EUR. To znamená, že dolár stál 0,9201 (0,9186) eura.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Ruský prezident Vladimir Putin
  2. Zaujímavé odlišnosti
  3. Máme toho dosť!
  4. Mazákova elita

Nové údaje o vývoji inflácie v eurozóne boli zmiešané. Celková inflácia v auguste stagnovala na 5,3 %, pričom analytici počítali s jej spomalením. Jadrová inflácia, ktorej ECB venuje osobitnú pozornosť, však klesla. Experti sa nezhodujú na tom, aký vplyv budú mať najnovšie údaje o vývoji spotrebiteľských cien na menovú politiku ECB.

Skvelý rekord

Inflácia na Slovensku je pritom aktuálne 10, 8%. V jej výške sme spomedzi krajín EÚ na druhom mieste. Prečo si s infláciou vedia všetci okrem nás poradiť lepšie, potom, ako sme tu mali „vládu odborníkov“ pána Hegera a Matoviča a v súčasnosti tu máme vládu „odborníkov pani Čaputovej,“ je otázne..

Úroky a menová sadzba

Členka Výkonnej rady ECB Isabel Schnabelová vo štvrtok poukázala na to, že Rada guvernérov rozhoduje podľa aktuálnych údajov.

Jej členovia preto nedokážu predpovedať, ako vysoko sa dostanú úrokové sadzby ani ako dlho bude trvať cyklus sprísňovania menovej politiky. Vyjadrenia Schnabelovej boli na jej pomery pomerne zdržanlivé, čo mohlo mať negatívny vplyv na euro.

Najbližšie zasadnutie Rady guvernérov, na ktorom bude rokovať o nastavení úrokových sadzieb, sa uskutoční v polovici septembra. To, či bude ECB pokračovať v boji proti inflácii ďalším zvýšením sadzieb alebo počká, je aj po aktuálnych údajoch o vývoji spotrebiteľských cien neisté. Ďalšie smerovanie menovej politiky ponechala otvorené aj šéfka ECB Christine Lagardová.

Vojna pomáha Amerike

Ekonomické údaje z USA podporili dolár. Správa o spotrebiteľských výdavkoch a príjmoch domácností, ako aj týždenné údaje z trhu práce signalizovali, že najväčšia svetová ekonomika je v dobrej kondícii.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Euro oproti doláru výrazne kleslo, v krajinách eurozóny i inflácia. Samozrejme, okrem Slovenska

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: