eReport.sk
WA 37 Ceuta - Migranti sa plavia na èlne do oblasti španielskej enklávy Ceuta v severnej Afrike v stredu 19. mája 2021. Španielsko si v utorok predvolalo ve¾vyslankyòu Maroka v Madride, aby jej tlmoèilo svoj protest v súvislosti s hromadným príchodom tisícok marockých migrantov do španielskej enklávy Ceuta v severnej Afrike. Španielske úrady tiež v utorok informovali, že od pondelka do Ceuty dorazilo zhruba 8000 migrantov, prièom už asi polovicu vrátili naspä do Maroka, približuje AFP. Rekordný poèet prichádzajúcich migrantov do tejto španielskej enklávy zaznamenali v èase diplomatického napätia medzi Madridom a Rabatom, ktoré nastalo po tom, ako Španielsko s cie¾om poskytnutia zdravotnej starostlivosti prijalo Ibráhima Gálího, vodcu hnutia bojujúceho za nezávislos územia Západnej Sahary od Maroka. Ceuta a Melilla sú dve malé španielske pobrežné teritóriá v severnej Afrike, ktoré od Maroka odde¾ujú vysoké ploty z ostnatých drôtov, permanentne monitorované políciou. Ide o jediné pozemné hranice Európskej únie s Afrikou, v dôsledku èoho sú ob¾úbenými vstupnými bodmi pre migrantov. FOTO TASR/AP Migrants arrive at the Spanish enclave of Ceuta, near the border of Morocco and Spain, Wednesday, May 19, 2021. Spanish officials are acknowledging for the first time that the unprecedented migrant crisis has been triggered by an angry Rabat at Madrid's decision to provide medical treatment to the militant boss of the Polisario Front. (AP Photo/Bernat Armangue) *** Local Caption *** loï

EÚ, USA a Španielsko sľúbili finančnú pomoc na migračnú krízu v Strednej Amerike

Európska únia, USA a Španielsko vo štvrtok prisľúbili finančnú pomoc vo výške viac ako 85 miliónov dolárov pre Mexiko a krajiny Strednej Ameriky s cieľom pomôcť ľuďom, ktorí chcú z týchto oblastí odísť za lepším životom. Informovala o tom agentúra AFP.

Americká vláda poskytne 57 miliónov dolárov. Viceprezidentka USA Kamala Harrisová ešte v apríli krajinám Strednej Ameriky prisľúbila 310 miliónov dolárov, pripomína AFP. Amy Popeová, poradkyňa Bieleho domu pre oblasť migrácie, uviedla, že tieto peniaze majú byť použité na tvorbu azylového systému a takisto majú vládam umožniť riešiť situáciu v súvislosti s migrantmi.

Popeová to povedala na podujatí na podporu nútene vysídlených ľudí, ktoré sa konalo pred summitom lídrov krajín Integračného systému strednej Ameriky a Španielska. Španielsky premiér Pedro Sánchez oznámil pomoc vo výške 7,6 milióna dolárov. EÚ ponúka v prepočte 22,5 milióna dolárov.

Nelegálna migrácia je jednou z hlavných výziev pre prezidenta Joea Bidena, pripomína AFP. Americké úrady podľa svojich vyjadrení počas apríla tohto roka na hraniciach s Mexikom zadržali takmer 180 000 ľudí, čo je najviac za obdobie posledných 15 rokov. Biden v marci Harrisovú poveril riešením otázky prisťahovalectva. Viceprezidentka v tejto súvislosti začiatkom tohto týždňa navštívila Mexiko a Guatemalu.

Zdroj: tasr

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport