eReport.sk
Ilustračné foto: tasr

EÚ upravila čierny zoznam daňových rajov. Zaradila sem aj túto krajinu!

Brusel – Rada EÚ pre zahraničné veci v pondelok v Bruseli odobrila revidovaný “čierny zoznam” nespolupracujúcich daňových jurisdikcií. Po minulotýždňovej debate ministrov financií, v ktorých pokračovali veľvyslanci pri EÚ, bolo rozhodnuté, že na zoznam daňových rajov bude zaradená aj Dominikánska republika, pričom Barbados bol z tohto zoznamu stiahnutý.

Čierny zoznam vytvorený v roku 2017 sa týka daňových jurisdikcií, ktoré sa buď nezúčastňujú na konštruktívnom dialógu s EÚ o správe daní, alebo nesplnili svoje záväzky v oblasti reforiem, ktoré sa týkajú daňovej transparentnosti, spravodlivého zdaňovania a implementácie medzinárodných štandardov určených na zabránenie narušenia daňového základu a presúvaniu ziskov.

Dominikánska republika bola zaradená na zoznam EÚ, pretože od Globálneho fóra OECD pre transparentnosť a výmenu informácií získala hodnotenie “čiastočne vyhovujúce” a zatiaľ túto otázku neriešila.

Čierny a sivý zoznam

V súčasnosti je na čiernom zozname EÚ 12 krajín alebo území: Americká Samoa, Americké Panenské ostrovy, Anguilla, Dominikánska republika, Fidži, Guam, Palau, Panama, Samoa, Trinidad a Tobago, Seychely a Vanuatu.

Únia však vytvorila aj takzvaný “sivý zoznam”, na ktorom sú krajiny, ktoré potrebujú ďalšie reformy, ale ktoré už dosiahli pokrok pri plnení medzinárodných daňových noriem. EÚ z tohto zoznamu odstránila Maroko, Namíbiu a Svätú Luciu, lebo splnili všetky svoje záväzky. Na sivý zoznam však pribudla Jamajka, ktorá sa však zaviazala, že do konca roku 2022 zmení, doplní alebo zruší niektoré ustanovenia svojho “škodlivého” daňového režimu.

Únia zároveň Austrálii a Jordánsku poskytla predĺženie termínu na splnenie ich záväzkov a Maledivy dostali ďalšie štyri mesiace k dobru na ratifikáciu Multilaterálneho dohovoru OECD o vzájomnej administratívnej pomoci.

 Ministri financií EÚ sa pred týždňom nedokázali zhodnúť v otázke Turecka, ktoré je rovnako na sivom zozname, keď niektoré členské štáty ho žiadali zaradiť na čierny zoznam krajín, ktoré umožňujú využívanie nekalých daňových praktík. Nakoniec bola Ankara požiadaná, aby vyriešila všetky otvorené otázky. Očakáva sa, že Turecko sa najneskôr do 31. mája na vysokej politickej úrovni zaviaže k tomu, že do konca júna účinne aktivuje svoj vzťah automatickej výmeny informácií so všetkými 27 členskými štátmi EÚ.

Zdroj: tasr

Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Celebrity

Sledujte nás

Nehanbite sa, ozvite sa. Radi sa stretávame so zaujímavými ľuďmi a nachádzame nových priateľov.