eReport.sk
Reportérka Kaciaryna Bachvalovová (vpravo) a kameramanka Darja Čuľcovová v súdnej sieni. Foto: tasr/ap

EÚ: Hanebný zásah voči médiám pokračuje, zrušte trest pre novinárky!

Európska únia odsúdila štvrtkové rozhodnutie súdu v Bielorusku, ktorý poslal na dva roky do väzenia dve novinárky internetovej televízie Belsat, prinášajúce on-line spravodajstvo z protestov proti režimu prezidenta Alexandra Lukašenka. Informovala o tom agentúra Reuters.

“Hanebný zásah voči médiám pokračuje; EÚ dôrazne odsudzuje a žiada zrušenie trestu pre Kaciarynu Andrejevovú a Darju Čuľcovovú z televízie Belsat za to, že si robia svoju prácu,” uviedol na Twitteri hovorca Európskej komisie Peter Stano. “Vyzývame bieloruské orgány, aby rešpektovali základné slobody a prestali sa zameriavať na novinárov,” dodal.

Natáčali zhromaždenie v bieloruskej metropole

Reportérka Kaciaryna Andrejevová (27) a kameramanka Darja Čuľcovová (23) boli odsúdené za riadenie “masových akcií, ktoré hrubo porušujú verejný poriadok”. Trest si majú odpykať vo väzení s nízkym stupňom stráženia, informovala televízia Belsat sídliaca v Poľsku.

Obe mladé ženy zadržali vlani v novembri, keď natáčali zhromaždenie v bieloruskej metropole Minsk, ktorého účastníci žiadali vyšetrenie okolností smrti aktivistu Ramana Bandarenku. Štáb Belsatu vtedy nasnímal aj ničenie pietneho miesta vytvoreného občanmi vo dvore obytného domu, kde Bandarenka býval, príslušníkmi bezpečnostných zložiek.

Opozícia i Západ považujú výsledky volieb za sfalšované

Dianie vo dvore, ako aj na priľahlej ulici snímal štáb z okien bytu na 14. podlaží. Po rozohnaní zhromaždenia ozbrojená poriadková polícia vyrazila dvere bytu a mladé ženy zadržala. Nebývalé masové protesty v Bielorusku vypukli po zverejnení výsledkov augustových prezidentských volieb, za ktorých víťaza bol opäť vyhlásený Alexandr Lukašenko. Bezpečnostné zložky ich potláčali s brutalitou, ktorá vyvolala ostrú kritiku aj v zahraničí.

Opozícia, časť občanov Bieloruska i západné krajiny považujú výsledky volieb za sfalšované a Lukašenka ako legitímneho prezidenta neuznávajú. Za volebné manipulácie a násilné potláčanie opozičných demonštrácií uvalili členské štáty Európskej únie sankcie na štyri desiatky bieloruských vládnych činiteľov.

Zdroj: tasr

Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Sledujte nás

Nehanbite sa, ozvite sa. Radi sa stretávame so zaujímavými ľuďmi a nachádzame nových priateľov.