tuzla evden eve nakliyat
eReport.sk
Ilustračná snímka, foto:tasr

EÚ a JAR sa sporia pre pomaranče, tony ovocia čakajú v európskych prístavoch

Milióny krabíc s pomarančmi sa kazia v kontajneroch uviaznutých v európskych prístavoch. Dôvodom sú podľa pestovateľov pomarančov spory medzi Európskou úniou a Juhoafrickou republikou (JAR) pre nové pravidlá EÚ pri dovoze ovocia. TASR o tom informuje na základe správy agentúry AFP.

JAR, ktorá je po Španielsku druhým najväčším vývozcom čerstvých citrusov na svete, podala v júli sťažnosť na pôde Svetovej obchodnej organizácie (WTO) po tom, ako EÚ zaviedla nové požiadavky na bezpečnosť rastlín a ochranu zdravia. Tie však podľa juhoafrických farmárov ohrozujú ich živobytie.

Opatrenia Európskej únie vstúpili do platnosti v júli. V tom čase už lode viezli stovky kontajnerov s ovocím do Európy. Výsledkom bolo, že ovocie v prístavoch zadržali, oznámila juhoafrická Asociácia pestovateľov citrusov (CGA).

„Je to totálna katastrofa,“ povedal v telefonickom rozhovore pre AFP šéf CGA Justin Chadwick. „Potraviny, ktoré majú vynikajúcu kvalitu a sú úplne bezpečné, tam iba čakajú, a to v čase, keď rastú obavy o potravinovú bezpečnosť,“ dodal.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

EÚ a JAR sa sporia pre pomaranče, tony ovocia čakajú v európskych prístavoch

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Aktuálne

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku