eReport.sk
Estónsky minister vnútra Mart Helme odstúpil v pondelok z funkcie po tom, čo vyvolal pobúrenie svojich kolegov vo vláde vyjadreniami spochybňujúcimi zákonnosť amerických prezidentských volieb. Foto: tasr

Estónsky minister vnútra po kritike amerických volieb odstúpil

Estónsky minister vnútra Mart Helme odstúpil v pondelok (9. 11.) z funkcie po tom, čo vyvolal pobúrenie svojich kolegov vo vláde vyjadreniami spochybňujúcimi zákonnosť amerických prezidentských volieb. Informovali o tom agentúry DPA a AFP.

Helme, ktorý bol šéfom rezortu vnútra od apríla 2019, oznámil rezignáciu podľa miestneho rozhlasu z dôvodu zachovania vládnej koalície. Tú tvorí pravicovo-populistickej strany EKRE, ktorej je Helme podpredsedom, spolu so stredoľavicovou Estónskou stranou stredu (EK) premiéra Jüriho Ratasa a konzervatívnou stranou Isamaa (Vlasť).

Helme zároveň uviedol, že svojimi tvrdeniami nijako neohrozil bezpečnosť Estónska. „Nepovedal som nič, o čom už predtým neinformovali americké médiá,” uviedol v tejto súvislosti s varovaniami ministra obrany, že Estónsko susediace s Ruskom je závislé od USA, ktoré mu pomáhajú zaistiť jeho bezpečnosť. Pre novinárov však Helme dodal: „Nemôžete ma umlčať, nikto ma nemôže umlčať.”

Mart Helme so svojím synom Martinom, ktorý zastáva post ministra financií a predsedu strany EKRE, vyvolali kontroverzné reakcie v nedeľu svojimi vyjadreniami v rozhlasovom vysielaní. Obaja totiž spochybňovali legitimitu volieb v Spojených štátoch. „Verím, že nemôže byť pochýb o tom, že tieto voľby boli sfalšované,” povedal Mart Helme s tým, že ak bude Trump „zosadený”, americká ústava „stratí svoju platnosť”. Na adresu víťaza volieb demokrata Joe Bidena sa navyše vyslovil, že je „skorumpovaný”.

Estónska prezidentka Kersti Kaljulaidová výroky oboch politikov odsúdila ako „útok na estónsku demokraciu a bezpečnosť”. Od spomínaných tvrdení sa dištancoval aj premiér Jüri Ratas, ktorý ich nazval „absurdnými”. Estónska prezidentka a tamojší premiér k víťazstvu v amerických voľbách zagratulovali Joe Bidenovi.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Estónsky minister vnútra po kritike amerických volieb odstúpil

Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti