eReport.sk
Erdogan, foto: tasr

Erdogan sa vyhráža svetu: Vyhostíme veľvyslancov, ktorí vyzvali na prepustenie Kavalu

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan sa vo štvrtok vyhrážal vyhostením veľvyslancov Spojených štátov, Nemecka a ďalších ôsmich západných krajín, ktorí vyzvali na prepustenie väzneného tureckého filantropa Osmana Kavalu. Informovala o tom agentúra AFP.

Chcú vyhostiť veľvyslancov

Povedal som nášmu ministrovi zahraničných vecí, že si nemôžeme dovoliť luxus ich hostenia v našej krajine,” uviedol Erdogan vo vyjadrení, ktoré publikovali turecké média. Desať veľvyslancov z Dánska, Fínska, Francúzska, Holandska, Kanady, Nemecka, Nórska, Nového Zélandu, Spojených štátov a Švédska v pondelok vydalo spoločne vyhlásenie, v ktorom uviedli, že pretrvávajúce väznenie Kavalu “vrhá tieň na rešpektovanie demokracie a vlády zákona i na transparentnosť súdnictva” v Turecku, pričom vyzvali na rýchle a spravodlivé riešenie Kavalovho prípadu.

Predvolali si ich na “koberček”

Turecké ministerstvo zahraničných vecí si v utorok predvolalo všetkých veľvyslancov, ktorí sa pod vyhlásenie podpísali. Ľudskoprávne skupiny a vlády niektorých západných krajín považujú Kavalovo väznenie za symbol rastúcej netolerancie tureckého prezidenta Erdogana voči disentu. V Paríži narodený filantrop a aktivista Kavala (64) je vo väzení od roku 2017 napriek tomu, že nebol odsúdený. Jeho prípad vyvolal napätie vo vzťahoch Ankary so Západom.

Turecký aktivista čelí viacerým obvineniam z organizovania a financovania masových protivládnych protestov v roku 2013 a z neúspešného pokusu o vojenský prevrat v roku 2016. Kavala všetky obvinenia odmieta.

Zdroj: tasr

Zdielať / poslať / tlačiť

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Erdogan sa vyhráža svetu: Vyhostíme veľvyslancov, ktorí vyzvali na prepustenie Kavalu

Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Celebrity

Šport