eReport.sk
Foto- Pavol Harum

EQ: 5 vecí, ktorým sa emocionálne inteligentní ľudia vyhýbajú


Zamýšľali ste sa už niekedy nad tým, ako EQ, teda emocionálna inteligencia, ovplyvňuje naše životy? Ak sa chcete dozvedieť o tomto tajuplnom nástroji šťastia viac, tento článok je určený práve pre vás.

Emocionálnej inteligencii sa totiž pripisuje čoraz väčší význam vo všetkých kľúčových oblastiach nášho života. Je preto nesmierne dôležitá a nemala by byť v tieni svojho o čosi známejšieho „brata IQ”.

Čo je to EQ?

Emocionálna inteligencia je schopnosť identifikovať nielen svoje vlastné emócie, ale aj iných ľudí a pracovať s nimi.

Ak totiž budeme vedieť adekvátne reagovať na situácie okolo seba, zamedzíme v našich životoch zbytočným komplikáciám, konfliktom a celkovému napätiu.

Emocionálne inteligentní ľudia dokážu svoje emócie ovládať a sú schopní riešiť konfliktné situácie, keďže vedia protistranu upokojiť a stabilizovať.

Pozrime sa teraz v skratke na 5 čŕt ľudí, ktorí disponujú emocionálnou inteligenciou.

1. Nestavajú sa do pozície obete

Ľudia, ktorí sa neustále sťažujú, sa dobrovoľne dávajú do pozície obete. Tí emocionálne zdatnejší sú si však vedomí toho, že sťažovanie vedie maximálne k zhoršovaniu ich subjektívnych pocitov.

Chronickým sťažovaním si navyše sami pomyselne vyrážame z rúk vlastné zbrane. Odkazujeme celému svetu: „Som obeť. Chcem vlastne len poľutovať, utápať sa ďalej v pocite, že život je nespravodlivý a obviňovať druhých za moje problémy.”

Tip: Emocionálne inteligentní ľudia sa pri riešení komplikovaných situácií najskôr vnútorne upokoja. Napríklad obyčajným dýchaním. Dostávajú tak pod kontrolu vlastné prežívanie a emócie.

2. Dokážu povedať NIE – iným aj sebe

Emocionálne zrelí ľudia majú vysoko vyvinutú úroveň sebaovládania.

Ak vedia, že ich napríklad v pondelok čaká dôležitá prezentácia v práci alebo skúška, nenechajú sa „spontánne” strhnúť na iné plány, ktoré ich nijakým spôsobom nedovedú k cieľu, ktorý si vytýčili.

Sú si istí svojimi rozhodnutiami, a tak ich aj prezentujú. Vďaka tomu dokážu predísť následnému pocitu z vlastného zlyhania či prokrastinácie.

Emocionálne inteligentní ľudia vedia rozlíšiť, kedy zachovať sebadisciplínu a kedy byť na seba prísni.

Rovnako vedia povedať jasné NIE ľuďom, ktorí prekračujú ich zdravo nastavené vnútorné hranice. Sú empatickí, ale nenechajú sa emocionálne vydierať alebo tlačiť do kúta.

3. Šťastie majú vo svojich rukách

Emocionálne inteligentní ľudia vedia, že svoje vlastné emócie a životné šťastie majú v rukách len oni sami. A to v každej oblasti svojho života. Uvedomujú si svoju zodpovednosť za to, čo sa im v živote deje. Pretože nie okolnosti, ale reakcie na okolnosti sú kľúčové.

Zároveň sú si vedomí, že vonkajšia motivácia a vonkajší popud je len krátkodobý a dočasný. Preto nefixujú svoje šťastie na niekoho iného.

Vedia pracovať so svojimi emóciami cielene a nedovolia, aby nimi emócie lomcovali. Rovnako tak dokážu vďaka vlastnému uvedomovaniu si svojej sebahodnoty pomáhať a nachádzať to pekné aj v iných ľuďoch či situáciách.

4. Neostávajú žiť v minulosti

Emocionálne inteligentní ľudia sa z minulosti poučia, ale nedopustia, aby ich v sebe uväznila.

Neutápajú sa v myšlienkach: „Už nikdy nebudem šťastný/á, úspešný/á, lebo sa mi pred x rokmi stalo toto.”

Ľudí, ktorí žijú v minulosti ovláda väčšinou negatívna špirála a nostalgia.

Emocionálne inteligentní ľudia si svoju minulosť vážia. Sú vďační za to, čo prežili, za každé víťazstvá či sklamania. Žijú však v prítomnosti: tu a teraz. Vedia, že tým, čo robia teraz si vlastne tvoria svoju budúcnosť.

5. Nedovolia, aby ich ovládal strach

Strach je silná emócia, ktorá nás dokáže úplne spacifikovať a vyradiť z bežného života. Niektorí ľudia sú priam majstrami v tom, že dokážu sami seba vydesiť na smrť.

Emocionálne inteligentní ľudia vyhodnocujú reálne fakty a nedávajú priestor uniesť sa do katastrofických scenárov vlastnej mysle.

A skvelá správa na záver: Emocionálnu inteligenciu si možno vycibriť.

Jednoduchý tip: Vytvorte si nový večerný návyk. Skôr ako pôjdete spať, premietnite si v mysli svoj deň. Spomeňte si na situáciu, ktorá vás rozrušila a ako ste sa v nej cítili. Následne svoje emócie iba pozorujte a dajte im voľný priechod. A potom si predstavte, ako by ste reagovali na ňu znova, ale už vhodnejším spôsobom. Postupne sa vďaka tejto jednoduchej technike sebareflexie naučíte lepšie rozoznávať a identifikovať nielen svoje vlastné emócie, ale aj tých ostatných.

Držím palce pri vašom napredovaní.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

EQ: 5 vecí, ktorým sa emocionálne inteligentní ľudia vyhýbajú