tuzla evden eve nakliyat Elexbet Elexbet giris Hiltonbet Tulipbet Bahis Rehberi
eReport.sk
Alexandra Bražinová. Foto: tasr

Epidemiologička Bražinová: Zišiel by sa nám tvrdý lockdown, opatrenia prišli neskoro!

Má v tom jasno! Tvrdý lockdown síce patrí medzi najkritizovanejšie nástroje boja proti koronakríze, podľa odborníkov by sa nám však zišiel ako soľ. Vláda a krízový štáb zatiaľ odklepli prísnejšie bezpečnostné opatrenia od 21. decembra a otázka zákazu vychádzania stále visí vo vzduchu. Epidemiologička Alexandra Bražinová, ale vidí v nekompromisnom vypnutí ekonomiky štátu jedno z možných riešení ako zatočiť so šírením pandémie.

Hovorí sa o tvrdom lockdowne. Môže podobný nástroj výrazne zamedziť šíreniu vírusu počas sviatkov?

Momentálne to na tvrdý lockdown nevyzerá, napriek tomu, že by sa nám zišiel. Je dobré, že sa zatvoria obchody okrem základných, nakoľko toto vianočné nakupovanie môže mať veľmi negatívne dopady v zmysle šírenia nového koronavírusu.

Prichádzajú opatrenia v správnu chvíľu, alebo ich mali ohlásiť už skôr?

Podľa môjho názoru tieto opatrenia mali prísť oveľa skôr, minimálne o mesiac.

Epidemiologička Bražinová si myslí, že potrebujeme tvrdý lockdown. Foto: archív AB

Čo by ste odporúčali jednotlivcom, možno rodinám počas sviatkov v súvislosti s minimalizovaním možného šírenia nákazy?

Ak ideme na sviatky k príbuzným, s ktorými sme dlhší čas neboli, izolujme sa týždeň pred príchodom, prípadne sa dajme otestovať PCR alebo antigénovým testom. Cez sviatky zostaňme len s najužším okruhom ľudí. Neorganizujme veľké stretnutia širšej rodiny či priateľov.

Už niekoľko dní platí zákaz predaja na terasách podnikov. Foto: tasr

Vláda už skôr ohlásila tzv. mäkký lockdown. Teda zatvorila terasy podnikov a od 21. decembra sa zatvoria prevádzky niektorých maloobchodov. Prišiel tento krok v dostatočnom predstihu alebo mohol byť radšej ohlásený už pred niekoľkými týždňami?

Tieto kroky, bez ohľadu na to, či prišli teraz alebo či mohli prísť skôr, sú skôr kozmetické a zrejme výrazne neprispejú k spomaleniu šírenia infekcie. Výraznejším problémom sú napríklad vianočné trhy, nedávne protesty a najmä stretávanie sa v rodinách. Kľúčové momentálne je obmedzenie moblity a stretávania ľudí.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Epidemiologička Bražinová: Zišiel by sa nám tvrdý lockdown, opatrenia prišli neskoro!

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku