tuzla evden eve nakliyat Elexbet Elexbet giris Hiltonbet Tulipbet Bahis Rehberi
eReport.sk
Foto: tasr

EMA vydá k AstraZenece aktualizované odporúčanie, trvá na svojom vyhlásení

Odborníci skúmajúci súvislosti medzi vakcínou proti koronavírusu od spoločnosti AstraZeneca a krvnými zrazeninami nenašli žiadne špecifické rizikové faktory, vrátane veku či pohlavia, ale vykonávajú ďalšiu analýzu. V stredu to oznámila Európska agentúra pre lieky (EMA), ktorú v správe citovala tlačová agentúra AFP.

EMA však uviedla, že jej výbor pre bezpečnosť liečiv podľa očakávania vydá k spornej vakcíne „aktualizované odporúčanie“ po svojom pravidelnom mesačnom stretnutí, ktoré sa uskutoční na budúci týždeň.

Berlín neodporúča vakcínu pre mladších

Nemecko sa v utorok stalo ďalšou zo série krajín, ktoré vydali odporúčanie nepoužívať vakcínu od AstraZenecy u mladších ľudí, keďže boli hlásené zriedkavé prípady krvných zrazenín – vláda v Berlíne to odporučila napriek tomu, že EMA tvrdila, že vakcína je bezpečná.

EMA nezistila žiadne špecifické riziká

„Súčasným skúmaním sa nezistili žiadne špecifické rizikové faktory, ako je vek, pohlavie či predchádzajúce poruchy zrážanlivosti krvi u človeka, ktoré by súviseli s týmito veľmi zriedkavými prípadmi,“ napísal regulačný úrad Európskej únie v stredajšom vyhlásení, ktoré sa týkalo výskytu krvných zrazenín u ľudí po podaní vakcíny od AstraZenecy.

O vakcíne diskutovali v pondelok odborníci

„Príčinná súvislosť krvných zrazenín s vakcínou nie je dokázaná, ale je možná a pokračuje ďalšia analýza,“ doplnila EMA so sídlom v holandskom Amsterdame. Vyhlásenie EMA prišlo po tom, čo sa odborníci stretli v pondelok a diskutovali o najnovších údajoch o vakcíne od AstraZenecy. O ich vyjadreniach a reakciách bude diskutovať spomínaný bezpečnostný výbor na budúci týždeň.

Regulačný úrad EMA zopakoval svoj názor, ktorý uviedol už v netrpezlivo očakávanom vyhlásení 18. marca – napísal v ňom, že „výhody vakcíny pri ochrane ľudí pred ochorením COVID-19, spojeným s nebezpečenstvom smrti a hospitalizácie, prevyšujú možné riziká“.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

EMA vydá k AstraZenece aktualizované odporúčanie, trvá na svojom vyhlásení

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku