eReport.sk
covid, vakcíny, tri
Ilustračné foto: shutterstock

EMA schválila podávanie rôznych vakcín proti covidu u tej istej osoby

Európska agentúra pre lieky (EMA) vo svojom utorkovom vyhlásení schválila používanie vakcín proti covidu od rozličných výrobcov pre jednotlivé fázy očkovania vrátane posilňujúcich dávok u tých istých osôb.

„Dôkazy zo štúdií heterologického očkovania naznačujú, že kombinácia vakcín založených na vírusových vektoroch a mRNA vakcín vytvára dobrú úroveň protilátok proti vírusu spôsobujúcemu ochorenie COVID-19 (SARS-CoV-2) a vyššiu imunitnú odpoveď na úrovni T-buniek než pri použití tej istej vakcíny (homologické očkovanie), či už ide o primárne očkovanie, alebo posilňovací režim,” píše na svojej webovej stránke EMA.
      
Jednotlivé osoby vo výskume dobre znášali heterologické očkovanie, zdôrazňuje lieková agentúra. “Použitie vakcíny na báze vírusového vektora ako druhej dávky v programe primárneho očkovania, ako aj požitie dvoch rozličných mRNA vakcín je menej preskúmané,” priznáva EMA.
      
EMA spoločne s Európskym centrom pre kontrolu chorôb (ECDC) pripomenula, že takáto stratégia poskytne jednotlivým krajinám viac možností v podávaní vakcín, napríklad v prípade momentálnej nedostupnosti konkrétnej očkovacej látky.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

EMA schválila podávanie rôznych vakcín proti covidu u tej istej osoby

Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti