eReport.sk
Cestári v Košiciach sú v plnom nasadení, v teréne je všetka technika mesta.
Cestári v Košiciach sú v plnom nasadení, v teréne je všetka technika mesta. Foto: fb/kosiceofficial

Električky nejazdia vôbec! Košice vyhlásili kalamitnú situáciu, extrémne počasie paralyzuje kraj

Električky nejazdia vôbec, verejná doprava je obmedzená! Mesto Košice pre nepriaznivé počasie vyhlásilo 1. stupeň kalamitnej situácie. TASR o tom informoval hovorca magistrátu Dušan Tokarčík. Mesto o situácii informuje aj na sociálnej sieti. Počasie sa podpísalo pod dopravnú situáciu naprieč Košickým samosprávnym krajom, upozornila župná polícia. Problémy na východe Slovenska hlásili aj železnice.

Silný vietor a intenzívne sneženie obmedzilo premávku mestskej hromadnej dopravy. Kým výprava autobusov je pre kalamitu obmedzená, električky nejazdia vôbec.

Ak sa dopoludnia situácia nezmení, mesto Košice vyhlási 2. stupeň kalamitnej situácie.

Riaditeľ magistrátu na krízovom štábe uviedol, že hlavné ťahy ošetrovali posypovým materiálom už od sobotňajšieho (10. 12.) večera, no silný mrznúci dážď materiál zmyl a eliminoval akéhokoľvek preventívne posypy. „Našou prioritou je udržať prejazdné hlavné cestné ťahy na území mesta, teda tie, na ktorých premáva MHD a rovnako cesty, ktoré majú slúžiť vozidlám hasičov a záchrannej služby,“ povedal.

Obyvatelia by mali ostať radšej doma

Autobusy majú podľa mesta problémy a výrazne meškajú najmä v kopcovitých terénoch – na Sídlisku KVP, Dargovských hrdinov a v lokalite Podhradová. Električky neboli z dôvodu zamrznutého trakčného vedenia vypravené vôbec. „Prosíme preto obyvateľov mesta aby dnes radšej, ak nikam urgentne nemusia ísť, ostali doma. Aj napriek našej enormnej snahe sa tento boj s prírodou vyhrať nedá,“ uviedol Čop. Ak sa dopoludnia situácia nezmení, mesto vyhlási 2. stupeň kalamitnej situácie.

Cestári v noci nasadili 24 mechanizmov

Tokarčík pripomenul, že v súvislosti s chodníkmi dostali ich správcovia SMS správu so žiadosťou o  údržbu. „Mesto si však zároveň uvedomuje, že do dobrého stavu sa môžu chodníky dostať až potom, ako sa počasie upokojí,“ dodal.

Okrem zhruba desiatich centimetrov vrstvy snehu spôsobuje problémy aj silný nárazový vietor. Cestári v noci nasadili 24 mechanizmov, aktuálne ich je v teréne 30. Posilnené budú ešte o externú techniku a záložné zdroje.

Extrémy počasia limitujú dopravu naprieč župou

„V Košiciach sú cesty veľmi ťažko prejazdné, sneží, fúka silný nárazový vietor. Všetka cestárska technika je v teréne,“ informovala košická krajská polícia.

Podľa mužov zákona sa mimoriadna nepriaznivá dopravná situácia v súvislosti s vyčíňaním počasia týka viacerých miest v košickej župe.

V okrese Spišská Nová Ves husto sneží a fúka silný nárazový vietor – cesty sú zasnežené, ťažko prejazdné. Toto sú aktuálne informácie:

  • V okrese Michalovce sú cesty mokre, ale zjazdne. Cesta v úseku Strážske – Vranov nad Topľou – Riedky vrch pre osobne vozidla prejazdne a pre nákladnú dopravu ťažko prejazdné.
  • V Košiciach sú cesty veľmi ťažko prejazdne, sneží, fúka silný nárazový vietor. Všetka cestárska technika je v teréne.
  • V okrese Košice – okolie sú cesty veľmi ťažko prejazdné. Sneží.
  • V okrese Trebišov sneží a fúka silný nárazový vietor. Na horskom priechode Dargov stále sneží, na vozovke je vrstva snehu. Všetky cesty sú zatiaľ zjazdné.
  • V okrese Rožňava – sneží a fúka silný nárazový vietor hlavne na ceste v okolí obce Hrhov, kde je cesta prejazdná len pre OMV. Dobšinský kopec je uzatvorený v oboch smeroch.

Železničiari: Cestujte, len ak je to nevyhnutné

Obmedzenie dopravy na východe Slovenska hlásila aj Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK). Týkajú najmä okolia Košíc. Železničiari v tejto súvislosti odporúčajú cestovať, len ak je to nevyhnutné.

„Na viacerých tratiach je silná námraza na trolejovom vedení. V stanici Košice nefungujú výhybky. Zamestnanci správcu infraštruktúry intenzívne pracujú na odstránení následkov a obnovení dopravy,“ uvádza.

Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) vydal na nedeľu viacero výstrah pred nepriaznivým počasím. Druhý stupeň výstrahy pred snežením a snehovými jazykmi platí takmer pre všetky okresy východného Slovenska. Platí aj výstraha prvého stupňa pred vetrom a poľadovicou.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Električky nejazdia vôbec! Košice vyhlásili kalamitnú situáciu, extrémne počasie paralyzuje kraj

Odoberať
Upozorniť na
3 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Dnes…

KOMENTOVALI STE:

Aktuálne