eReport.sk
Robert Fico
Robert Fico. Foto: fb/rf

Ekonóm o Ficovom 4-dňovom pracovnom týždni: Treba byť tvrdý, ale toto je hovadina!

Kecy o 4-dňovom pracovnom týždni sú úplne zbytočné a Robert Fico by si mal radšej pozrieť zákonník práce ak sa chce hrať na sociálneho demokrata. Odkazuje mu ekonóm Marián Vitkovič, ktorý skrátenie pracovného času o jeden deň nepovažuje za dobrý nápad. Práve naopak, o Ficovom návrhu hovorí ako hovadine, ktorej predseda Smeru-SD ani nerozumie.

Namiesto piatich dní, chce, aby sme chodili do práce len štyri dni a každý deň si nadrobili o hodinu viacej. Líder smerákov Robert Fico vyrukoval minulý týždeň s touto revolučnou zmenou a okamžite rozvíril stojaté vody verejnej diskusie o slovenskej ekonomike. Každého hneď napadla základná otázka. Môže to reálne fungovať?

„Na Slovensku asi nie. Robert Fico zjavne nepozná štruktúru slovenskej ekonomiky. Ľudia nepotrebujú kratší pracovný týždeň. Bežní zamestnanci na Slovensku potrebujú slušné výplaty a vyššie mzdy, ktoré podľa mňa sú fakticky podhodnotene zdrojom celej transformačnej renty od roku 1993,” reaguje na Ficov nápad ekonóm Marián Vitkovič, ktorý si nepotrpí na strojené vyjadrovanie.

„Tieto kecy sú úplne zbytočné. Robertovi Ficovi by som odporučil aby sa láskavo pozrel na zákonník práce a rušil také záležitosti ako sú pracovné úväzky na dohody bez odvodov a podobné záležitosti. Keď sa chce hrať na sociálneho demokrata, nech sa hrá na sociálneho demokrata a nech nerieši hovadiny, ktorým ešte vôbec nerozumie,” riadne ho zvozil ekonóm.

Prinieslo by to chaos

Hovorí, že ak by sa táto idea zaviedla, tak množstvo slovenských podnikov by malo veľké problémy. „By to vnieslo istý chaos do plánovania nepretržitých výrobných procesov, logistiky, ktorá funguje vždy v reálnom čase. Toto je typ globálnej ekonomiky, Robert Fico v istom zmysle žije v roku 1993 ešte a v istom zmysle chce byť prorokom a to mu nefunguje v tomto prípade,” zhodnotil.

Ekonóm Marián Vitkovič – Foto: FB MV

Zdôraznil, že má odborné pochybnosti o úspešnosti takéhoto projektu. „Ako ekonóm to hovorím otvorene, toto by slovenskej ekonomike nepomohlo z hľadiska toho ako je nastavená dnes. By to fakticky skomplikovalo tú jej zapojenosť do globálnych dodávateľských a odberateľských sietí. Je jedno, že je post-covidová doba tu sa hrá vždy o to, kto rýchlejšie vyrobí, kvalitnejšie vyrobí a usporí náklady z rozsahu,” vysvetlil Vitkovič.

Ak by sme tieto procesy narušili mohlo by to mať podľa neho fatálne následky. „V tejto absolútne vyšpikovanej globálnej súťaži robiť nejaké experimenty pri tej povahe slovenskej ekonomiky – hlavne priemyselne exportne orientovanej s nepretržitými prevádzkami – s prestavovaním modelu na 4 pracovné dni a ľudia budú chodiť na deväť hodín, to je hovadina,” vyprskol ekonóm.

Slováci nemajú problém chodiť do práce

Reálne problémy zamestnancov sú podľa neho úplne inde. „Pracujúci ľud potrebuje slušné pracovné zmluvy, žiadne úväzky a “odrbávacie” pracovné vzťahy bez platenia, bez pracovnoprávnej ochrany na štandardnej úrovni. Potrebuje dobre zarobiť za dobre odvedenú prácu a osobne si myslím, že ľudia na Slovensku nemajú problém chodiť do práce bežne 5 dní v týždni,” myslí si odborník na ekonomické záležitosti.

Priznáva, že ho prekvapilo, že Smer vyrukoval s touto témou v čase keď treba podľa neho riešiť úplne iné veci. „Treba byť tvrdý voči zamestnávateľom lebo tí majú príliš veľkú lobby v tejto krajine a odbory sú historicky sprofanované. Snáď sa z toho vyškrabú, ale táto téma naozaj nie je niečo, čo by nás malo trápiť. Štvordňový pracovný týždeň, to je asi taká téma problémov Slovenska číslo 694,” zaklincoval ekonóm s tým, že ľudia by viac ocenili opatrenia na zvyšovanie mzdy.Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport