eReport.sk
Na snímke z videa americký astronaut Mark Vande Hei (vľavo) a ruský kozmonaut Anton Škaplerov krátko po pristátí na Zem Foto: tasr

Dvojica Rusov a americký astronaut sa z ISS sa vrátili na Zem

Ruskí kozmonauti Anton Škaplerov a Piotr Dubrov a americký astronaut Mark Vande Hei sa v stredu na palube ruskej kozmickej lode Sojuz úspešne vrátili na Zem. V kazašskej stepi pristáli o 13.28 h SELČ. TASR správu prevzala od agentúr AFP a AP.

Vande Hei strávil na palube ISS strávil 355 dní, čo je najdlhší pobyt pre astronauta z USA, pripomína AP. Dubrov, ktorý k ISS odletel v apríli 2021, na stanici strávil takmer rok Škaplerov sa vrátil na Zem po bežnej šesťmesačnej misii.

Napriek napätiu medzi Ruskou federáciou a Spojenými štátmi sa návrat trojice uskutočnil za dodržania štandardných postupov.

Vesmír bol jednou z mál oblastí spolupráce Ruska so Západom, ktorú neovplyvnila ruská anexia Krymu v roku 2014, píše AP. Vzťahy medzi Moskvou a Washingtonom sa však zhoršili po tom, ako Rusko 24. februára tohto roka začalo inváziu na Ukrajinu, dodáva táto agentúra.

Projekt ISS, na ktorom spolupracujú USA, Kanada, Japonsko, Európska vesmírna agentúra a Rusko, by mal svoju činnosť riadene ukončiť v nasledujúcom desaťročí. Šéf Roskosmu Dmitrij Rogozin, ktorý podľa AFP patrí medzi stúpencov ruského prezidenta Vladimira Putina, však naznačil, že sankcie Západu voči Rusku môžu ohroziť aj fungovanie ISS.

„Ak s nami prerušíte spoluprácu a ISS vypadne z orbity, kto zabezpečí, aby nespadla na územie USA alebo Európy?“ spýtal sa, pričom poznamenal, že ISS nad územím Ruska prelietava len zriedka.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Dvojica Rusov a americký astronaut sa z ISS sa vrátili na Zem

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti