eReport.sk
Tlačová konferencia a ťažkosti s protokolom, foto: ereport

Dvaja rozgajdaní: Odborníčka zhodnotila kto si zaslúži jednu protokolovú hviezdičku z piatich!

Nie je žiadne tajomstvo, že v aktuálnej vláde sa nájdu čierne ovce protokolu. Niektorí sú nepoučiteľní. Pupky budú ukazovať až kým nepríde ich politická smrť.

Na včerajšej tlačovej besede opäť neprekvapil Igor Matovič s Borisom Kollárom. Sledovateľov už dlhú dobu rozčuľuje tik v ruke lídra strany Sme rodina. Brnkanie a šúchanie prstami, ktoré zakaždým predvádza je prejav vnútorného stresu a nervozity. To sa ovládať nedá, zato zapnúť si sako je otázka protokolu, ktorý sa od štátnikov očakáva a naučí sa ho aj cvičená opica. Keď odborníčka Mária Holubova sleduje ich vystúpenia šedivie. Neovládajú základy.

Ulica nepustí

Biznisový “pôvod” Borisa Kollára je všetkým známy. Žiadna modrá krv. Ani cit pre chochmes. Pokroky tiež nebadať. Včera sa postavil pred občanov prostredníctvom kamier na tlačovej besede vedľa Igora Matoviča, kým premiér Eduard Heger za pultíkom rečnil. Predseda parlamentu Kollár opäť zlyhal. Oblek s bezpohlavnou farbou, niečo medzi sivou a hnedou doplnil fashion opaskom značky Hermes, cez ktorý mu pretekal tuk v oblasti pása. Neskrýval ho. A tak tam stál. Minister financií Igor Matovič si tiež nerobil starosti so zapnutím saka. Tomu to na rozdiel od Kollára po pár minútach došlo. Napravil si ho.

Inak to nebude

„Muž keď sedí má mať rozopnuté sako, keď sa postaví ma mať zapnuté,” potvrdila základné pravidlo elementárnej slušnosti protokolistka Eva Holubová. „Je poloha biznis protokolu a diplomatický protokol. Diplomatický sa týka štátnikov a politikov smerom do zahraničia a biznis protokol je tá komunikácia, úroveň čo my tu bežne vidíme. Politici idú na tlačové besedy, do parlamentu na vládu. To je pracovná komunikácia. Biznis protokol vznikol v päťdesiatych rokoch dvadsatieho storočia. Je vyselektovaný z kráľovského a diplomatického. Ten je ešte prísnejší ako aktuálny diplomatický,” objasnila.

Nedodržiavanie pravidiel hry s gombíkmi je bez debaty prehra: „Je to faux pas, je to jednoznačne prešľap. Ale v dnešnej kultúre, kedy politici chodia v teniskách, dokonca som minule zachytila, že im tričko trčalo spod košele, bežné,” povedala rezignovane.
„Nosilo sa to pred dvadsiatimi rokmi. Vtedy bola móda, že sa nosilo tričko a na to košeľa. Tričko bolo vidno, ale teraz tomu nerozumiem. Keď pred niekoho predstupujete, s niekým sa stretnete, tak s úpravou svojho zovňajšku mu vzdávate úctu a česť. Nedbanlivosťou mu naznačujete, že pre vás veľa neznamená. ” konštatovala Holubová. Rozopnuté sako pridáva všetkým kilá. Mali by to brať na vedomie najmä tí dobre živení: „Sú u nás politici, ktorí si na to dávajú pozor, aj si strážia gombíky. Je to prekvapujúce, keď ich si nezapnú, lebo keď ich berú kamery zboku, tak to nakoniec rozširuje.”

Plevel od zrna

Mária Holubová by dnes nehádzala všetkých do jedného vreca. Nájdu sa klenoty, ale častokrát mačacie zlato. Päť hviezdičiek protokolu z piatich si podľa Mária Holubovej zaslúžia traja. Nepriamo menovala tých s chabou jednou: „Favorita mám, čo sa týka comme il faut a aj faux pas. Takže comme il fault (ako sa patrí) to je Ivan Korčok, Martin Klus a Peter Pellegrini. A to faux pas no…,” odmlčala sa na moment s drobným úsmevom protokolistka. „Tak tí naši dvaja poslední premiéri. Oni sa snažia. Na naše pomery. Ale keď to porovnám s pravidlami európskych elít, ktoré tu naozaj málokto ovláda. A neviem prečo.”

Foto: tasr

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport