eReport.sk
Dušan Cinkota, foto: profimedia

Dušan Cinkota o Hrycovi: „Pomáhal mi vybojovať slobodu. Aj mi vynadal!”

Keď herec Dušan Cinkota (50) prežíval najťažšie obdobie života za mrežami kvôli opletačkám s drogami, stál Andy Hryc stále na jeho strane. Pravidelne ho v base navštevoval. Dojímavé slová o kamarátovi po jeho smrti.

Policajti zadržali známeho herca Dušana Cinkotu v máji 2007 pri policajnej akcii pod názvom Vrabec. Našli u neho pervitín. V polovici decembra 2012 ho odsúdili na osem rokov väzenia. Petíciu na jeho omilostenie ešte v roku 2012 rozbehol herec Andrej Hryc (†71 ). Neúspešne. Prípad bol vraj vykonštruovaný: „Nechcel nastúpiť do basy a chcel skončil s pozemským trápením,“ tvrdil vtedy Hryc. Počas celého procesu stál za Dušanom a veril v jeho nevinu.

Bojoval za jeho omilostenie

Do poslednej chvíle sa snažil byť obvinenému hercovi nápomocný a zbaviť ho obvinenia: „Keď mi v tej poslednej fáze môjho boja so životom povedal, že Cinki, nech si, aký si, ale tak toto teda nie, čo s tebou robia, a pustil sa do boja. Mal neuveriteľný zmysel pre spravodlivosť. Bol priamy človek, čo na srdci, to na jazyku. Tá priamosť bola tiež veľmi vzácna. A keď mal na niečo svoj názor, neexistovalo, aby konal inak, ako v súlade so svojím názorom,” zhodnotil povahu zosnulého herca.

Otcovsky mu vynadal

O jeho prípade vedel zosnulý umelec všetko: „Prečítal si každú stránku celého spisu a mal na vec svoj jedinečný vyhranený názor a vedel aj celú pravdu, preto sa do toho boja so mnou pustil.” Samozrejme, že svoj názor na opletačky s drogami mu medzi štyrmi očami vytmavil: „Prečo som sa dostal k takým veciam, jasné, to mi vynadal, povedal mi, že som to až tak ďaleko nemusel dotiahnuť, ale chápal, že to čo okolo mňa, vykonštruovali, to bolo scestné. Len sme nič nevybojovali, lebo sa nedalo. Teraz by sme to podľa mňa vybojovali úplne inak. My sme nevedeli ohýbať zákony, ako sa teraz vedia,” pousmial sa.

Aj sa povadili

Dušana Cinkotu prepustili za dobré správanie po šiestich rokoch. Hneď po prepustení sa s Andym Hrycom videli. Dlhoročné kamarátstvo malo napriek všetkému pevné základy. Dvojica sa poznala veky, hneď po revolúcií sa z nich stali blízki kamaráti: „Poznáme sa celý život, odkedy som sa stal hercom. Aktívnejšie sme sa zoznámili, keď sa začala revolúcia. Profesionálne sme sa stretli pri Hamletovi, ktorého produkoval. Tam sme sa stihli aj profesionálne povadiť. Každý mal svoj názor na spracovanie hry a Hamleta ako postavy. Čo bolo veľmi vzácne pre mňa, lebo obhájiť si názor proti raz tak skúsenejšiemu a staršiemu hercovi a ešte k tomu producentovi, to bol veľký skok. Nechal ma stvárniť si ho po svojom. A malo to úspech. Bolo jedno, či súhlasil alebo nie, ale že to dovolil. Tam niekde sa začal ten vzájomný rešpekt,” zaspomínal si Cinkota.

Neodpovedal mu

Pravidelne spolu komunikovali, telefonovali. Počas pobytu vo väzení, aj keď Dušana prepustili. V posledných týždňoch sa už kvôli Hrycovmu vážnemu zdravotnému stavu nemohli vidieť osobne: „Už dlhšiu dobu sa s nikým nestretával, iba s rodinou. Práve včera som mu od rána volal asi dvanásťkrát. Vždy mi po druhom telefonáte zavolal naspäť a hneď mi povedal, prečo nezdvíhal. A včera som sa mu nevedel dovolať vôbec. Hovoril som, si asi majú nejakú rodinnú záležitosť, veď je víkend, zavolám mu zajtra…”


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Dušan Cinkota o Hrycovi: „Pomáhal mi vybojovať slobodu. Aj mi vynadal!”

1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Šport

Zaujímavosti