eReport.sk
volič vkladá hlasovací lístok do volebnej schránky počas druhého kola prezidentských volieb vo volebnej miestnosti v českej obci Černouček v piatok 27. januára 2023.
Volič vkladá hlasovací lístok do volebnej schránky počas 2. kola prezidentských volieb vo volebnej miestnosti v obci Černouček v piatok 27. januára 2023. Foto: tasr/ap

Druhé kolo prezidentských volieb v ČR: Hlasovať prišla asi polovica voličov!

Prezidentské voľby v ČR, ako dopadli v piatok? Prvý deň druhého kola prezidentských volieb v Česku sa skončil. Volebné miestnosti sa zatvorili úderom 22.00 h. Voliči budú môcť odovzdať svoj hlas aj v sobotu, a to od 8.00 do 14.00 h, informuje spravodajkyňa TASR v Prahe.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Česko volí prezidenta
  2. Čo máme robiť?
  3. Český prezident Miloš Zeman.
  4. Volička hlasuje počas 2. kola prezidentských volieb vo volebnej miestnosti v obci Průhonice.

Obaja prezidentskí kandidáti odvolili v piatok. Petr Pavel v Černoučku a Andrej Babiš v Průhoniciach. Podľa českého expremiéra sú voľby referendom o ňom samom. „Ak majú ľudia pocit, že sa majú horšie než za Babiša, tak by toho Babiša mali voliť,“ odporučil občanom Babiš.

Komisie po celom Česku hlásia vysokú účasť

Pavel uviedol, že v prípade zvolenia chce z pozície prezidenta komunikovať s verejnosťou aj médiami. „Mojím mottom je spolupráca, slušnosť, normálna komunikácia,“ povedal.

Volebné komisie po celom Česku hlásia vysokú účasť, k volebným urnám prišla približne polovica voličov. Vysoký záujem o hlasovanie je v lyžiarskych strediskách. Mimoriadny záujem však hlásia aj české ambasády v zahraničí, napríklad v Londýne sa tvoril pred volebnou miestnosťou rad už hodinu pred jej otvorením.

Môže pribudnúť takmer 3800 prvovoličov

Účasť v prvom kole pred 14 dňami bola 68,24 percenta, čo je zatiaľ najviac v histórii priamej voľby prezidenta. Pred piatimi rokmi prišlo v prvom kole voliť 61,9 percenta ľudí. O volebné preukazy podľa ministerstva vnútra požiadalo približne 100.000 ľudí. V druhom kole volieb môže pribudnúť takmer 3800 prvovoličov, ktorí ešte pred dvomi týždňami nemohli hlasovať.

Nový český prezident bude v poradí druhým, ktorého si občania zvolia v priamej voľbe. Prvýkrát si Česi vyberali hlavu štátu v roku 2013, predtým ho volil parlament. V oboch priamych voľbách zvíťazil Miloš Zeman.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Druhé kolo prezidentských volieb v ČR: Hlasovať prišla asi polovica voličov!

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Aktuálne

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti