eReport.sk
Foto: shutterstock

Dovolenka sa tento rok zrejme predraží, varuje šéf rezervačného portálu

Náklady na zahraničnú dovolenku budú tento rok výrazne vyššie. Záujem o cestovanie s ustupujúcou pandémiou je totiž veľký, avšak v prevádzke je príliš málo lietadiel. Povedal to šéf rezervačného portálu Booking.com Glenn Fogel. Upozorni, že ceny sa už teraz zvyšujú.

Veľa leteckých spoločností minulý rok obmedzilo počet lietadiel v prevádzke, kvôli zákazu cestovania v dôsledku pandémie. Napriek vysokému záujmu ale ostáva značná neistota okolo ďalšieho vývoja epidémie, čo aerolinkám komplikuje plánovanie návratu lietadiel do vzduchu.

Je možné očakávať rast cien leteniek

„Záujem cestovať je vysoký,“ povedal šéf rezervačného portálu v rozhovore pre BBC. „Každý by chcel cestovať, ale my všetci to chceme robiť bezpečne,“ dodal. Súhlasí s ním aj analytik John Grant zo spoločnosti OAG, ktorá poskytuje dáta o cestovnom ruchu vo svete. Podľa neho je možné očakávať i citeľný rast cien leteniek, akonáhle sa skončia cestovné obmedzenia. „V krátkodobých vyhliadkach sa tak objaví silný rast dopytu a snaha viac minúť,“ povedal Gran, ktorý sa v OAG venuje leteckému sektoru. „Algoritmy v aerolinkách tak zaznamenajú zvýšený záujem a podľa toho aj zvýšia ceny.“

Foto: shutterstock

Informácie sú mätúce

Firmám z cestovného ruchu komplikujú plánovanie aj nejasnosti okolo očkovania. Zatiaľ čo nie je jasné ako budú jednotlivé štáty uznávať vakcíny aplikované v iných krajinách, obzvlášť ak ide o rôzne kontinenty. To isté platí aj o testovaní.
Šéf Booking.com si myslí, že by mohol pomôcť jednotný systém. „Toľko rôznych ľudí v toľkých rôznych vládach hovoria o rôznych parametroch. Ale v tejto chvíli tu nie je nič, čo by bolo jednotné, takže je to naozaj mätúce,“ upozornil. „Počúval som predsedu talianskej vlády ako hovoril, že chcú čoskoro umožniť ľuďom cestovať do Talianska, a že len musíte preukázať, že ste očkovaní a potom bude všetko v poriadku. A ja, keď o tom tak premýšľam, tak ja som očkovaný, ale ako to preukážem? Mám si vziať so sebou len tú bielu kartičku, ktorú mi dali v USA a na ktorej je uvedené, že som bol zaočkovaný? Bude to stačiť? Toto je potrebné vyjasniť.“

V súčasnej dobe sa testuje niekoľko postupov, vrátane očkovacích pasov, ktoré presadzuje napríklad Medzinárodné združenie pre leteckú dopravu (IATA). Niektoré letecké spoločnosti už túto možnosť začali skúšať. Európska únia medzitým pracuje na tom, aby do letných dovoleniek boli k dispozícii digitálne covidové pasy.

Foto: shutterstock

Ľudia nie sú spokojní s možným systémom cestovania

Myšlienka, že by mohli cestovať tí, ktorí už sú proti covidu očkovaní, sa ale ukázala ako problematická. Ľuďom sa často nepáči, že by mali existovať dve skupiny obyvateľov, z nich jedna bude využívať nejaké výhody. Varoval pred tým napríklad britský úrad pre rovnoprávnosť, podľa ktorého by taký prístup mohol vytvoriť dvojstupňovú spoločnosť, keby svoje práva mohla plne využívať iba časť ľudí.

To je názor, ktorý podporuje Svetová zdravotnícka organizácia (WHO), ale šéf Booking.com s ním nesúhlasí. „Je pravda, že keď nie ste očkovaní, tak možno nebude môcť prísť do krajiny, ktorá používa tento prístup. S tým ale mám problém. Pretože alternatívou k tomu je čo? Že tam nikto nebude môcť prísť? To mi nedáva žiaden zmysel.“ Fogel dodal, že existujú krajiny, do ktorých ľudia nemôžu pricestovať, pokiaľ sa nepreukážu, že sú očkovaní napríklad proti žltej zimnici. „Nič zlé na tom nie je, keď sa používa technológia, ktorá preukáže, že ste bezpečný cestovateľ, a ktorá prispeje k tomu, aby sa odvetvie rýchlejšie zotavilo,“ dodal.

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Šport