eReport.sk
Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí), foto: tasr

Dôvod referenda? To je také laškovanie s vôľou ľudu, odkazuje Kolíková

Neuhla ani o milimeter. Šéfka rezortu spravodlivosti Mária Kolíková si stojí pevne za svojimi názormi. “Neobmäkčilo” ju ani takmer 600-tisíc vyzbieraných hlasov ani kritika z justičnej a akademickej obce. Referendum za skrátenie funkčného obdobia vlády stále považuje za nezlučiteľné s naším právnym poriadkom.

Ministerka Mária Kolíková zo strany Za ľudí považuje za správne, aby sa prezidentka Zuzana Čaputová kvôli referendu obrátila na ústavný súd. „Je veľkou chybou, že sme sa už dávno s takouto otázkou neobrátili na Ústavný súd Slovenskej republiky, aby bolo jasné, či tam je alebo nie je nejaký problém s ústavou,“ argumentovala v debate v televízii TA3 šéfka rezortu, ktorý má na starosti justíciu.

Kolíková vníma dôvody pre referendum, ale..

Zdôraznila, že vidí veľa vážnych dôvodov, pre ktoré sa dá na referendum pozerať ako na nesúladné s princípmi právneho štátu. Tvrdí, že suverenita ľudu bola prejavená vo voľbách, kde dali dôveru politikom na vopred dané obdobie. Aby bolo namieste uvažovať nad skrátením volebného obdobia, dôvody musia byť podľa nej veľmi vážne.

„Na jednej strane vnímam, že sú dôvody pre ktoré je namieste sa rozprávať sa o tom, aby funkčné obdobie skončilo, ale tie dôvody majú byť výnimočné,” vysvetlila Kolíková podľa ktorej také dôvody teraz nie sú. „Príde mi to ako také laškovanie s vôľou ľudu,” doplnila ministerka.

Saková: je to záväzok

Denisa Saková zo strany Hlas-SD zdôraznila, že petícia za referendum o predčasných voľbách bola občianskou iniciatívou. „Podporili sme petičný výbor, dali sme mu materiálno-technické zabezpečenie. Sami sme prekvapení aktivitou občanov,“ povedala Denisa Saková.

Doplnila, že takmer 600-tisíc vyzbieraných podpisov je záväzkom, že ľudia očakávajú uskutočnenie referenda. Podotkla, že je legitímnou právomocou prezidentky Zuzany Čaputovej, či vypíše referendum alebo či sa najskôr rozhodne obrátiť na ústavný súd.

Zdroj: tasr

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Šport