eReport.sk
zľava minister zdravotníctva SR Marek Krajčí (OĽaNO) a predseda vlády SR Igor Matovič (OĽaNO). Foto: tasr

Doslova sme objavili atómovú bombu voči koronavírusu, vyhlásil premiér

AKTUALIZOVANÉ – Slovensko je podľa ministra zdravotníctva na dobrej ceste. Zlomili sme koronavírusu pomyselný väz na krivke, doplnil premiér s tým, že druhé celoplošné testovanie by malo tento efekt ešte umocniť.

Slovensko je v otázke zvládnutia druhej vlny pandémie koronavírusu na dobrej ceste. Konštatoval to v piatok na tlačovom brífingu minister zdravotníctva Marek Krajčí.

Krajčí je optimista, stále však opatrný

Toho v medzitýždennom porovnaní potešil najmä spomalený nárast 14-dennej incidencie, počtu hospitalizovaných na pľúcnej ventilácii aj JIS. Navyše percento pozitívne testovaných kleslo (aktuálne 13,9 %, minulý týždeň 19,4 %), čo je podľa Krajčího veľmi dobrý trend, aj keď toto číslo skresľuje celoplošné testovanie. Slovensku rovnako v medzitýždennom porovnaní kleslo aj reprodukčné číslo a počet infikovaných. Minister zdravotníctva je však v prílišnom optimizme opatrný, pretože počet infikovaných nad 65 rokov, teda najrizikovejšej skupiny, výrazne narástol.

Horšie to je s nárastom infikovaných seniorov

Na brífingu sa zúčastnil aj premiér Igor Matovič, ktorý sa objavil na verejnosti prvýkrát po absolvovaní domácej karantény. “Slovensko ide dobrou cestou, aj keď v zahraničí počty nakazených prudko rastú. Kleslo nám reprodukčné číslo a počet infikovaných v týždennom meradle o 7 %. Pričom minulý týždeň tam bol medzitýždňový nárast o 48 %. Som však smutný z výrazného nárastu infikovaných nad 65 rokov. Minulý týždeň bol výsledok 1 501 aktuálne 2 429,” uviedol Marek Krajčí.

Matovič: Ak si to nepokazíme, bude cesta k slobode

Najviac postihnutými okresmi sú na Slovensku aktuálne Bánovce nad Bebravou, Ružomberok a Sabinov. Naopak, veľmi dobre sú na tom južné regióny Slovenska, najlepšie Rožňava.

Na snímke predseda vlády SR Igor Matovič (OĽaNO). Foto: tasr

“Celoplošné testovanie dosiahlo presne to, čo sme od neho očakávali. Zlomili sme koronavírusu pomyselný väz na krivke. Druhé celoplošné testovanie by malo tento efekt ešte umocniť. Samozrejme musíme pokračovať v dodržiavaní R-O-R. Ak si to nepokazíme, ponúkneme k slobode inú, úspešnú cestu voči iným krajinám EÚ. Celoplošným testovaním sme doslova objavili atómovú bombu voči koronavírusu,” povedal v piatok premiér Igor Matovič.

Kedy bude 2. kolo úspešné? Ak prídu dva milióny ľudí

Druhé kolo plošného testovania v súvislosti s novým koronavírusom bude mať úspech, ak prídu dva milióny ľudí. Detaily sa dolaďujú, pripravenosť odberných miest je taká ako minulý týždeň v prvý deň testovania o 10.00 h. Povedal to premiér Igor Matovič (OĽANO) na tlačovej konferencii s tým, že ľudia už vedia, čo majú robiť. “Myslím si, že keď dosiahneme účasť dva milióny, tak si môžeme všetci zagratulovať. To by približne zodpovedalo účasti z prvého kola,” vysvetlil predseda vlády.

Predseda vlády vysvetlil číslo O,7 percenta

Matovič bol za to, aby hranica na testovanie bola prísnejšia ako 0,7 percenta. Je to pre neho kompromis, s ktorým dokáže žiť, keďže odborníci navrhovali 1,5 percenta.

Zľava minister zdravotníctva SR Marek Krajčí, prezident Slovenskej spoločnosti infektológov Pavol Jarčuška a premér Igor Matovič počas tlačovej konferencie 6. novembra 2020 Bratislave. Foto: tasr

“Chceli sme dosiahnuť čo najmenšou námahou a nasadením ozbrojených síl čo najväčší efekt,” hovorí Matovič s tým, že druhé kolo zasiahne 54 percent obyvateľov. Predseda vlády uviedol, že vo všetkých zelených okresoch, kde nebude druhé kolo plošného testovania, budú v okresných miestach mobilné odberné miesta s antigénovými testami zadarmo. Minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO) však podotkol, že dostal túto úlohu pred dvoma dňami a urobí všetko preto, aby sa to stihlo. Zoznam miest podľa Krajčího zverejnení na webovej stránke ministerstvo zdravotníctva.

Aj prejdete červeným okresom, certifikát netreba aj treba

Ľudia, ktorí prechádzajú cez viacero okresov, zelených aj červených, nepotrebujú certifikát o negatívnom výsledku na ochorenie COVID-19. Pokiaľ by však osoba vystúpila v červenom okrese, tak certifikát o negatívnom výsledku musí mať, vysvetlil premiér. Matovič zároveň vyzval ľudí, aby prišli v dotknutých okresoch na druhé kolo testovania, a tí, ktorí budú mať pozitívny výsledok na ochorenie COVID-19, obvolali všetkých ľudí, s ktorými boli v kontakte. “Nebojte sa im to priznať a pošlite ich na test,” poznamenal.

Zdroj: sita/tasr, foto: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Doslova sme objavili atómovú bombu voči koronavírusu, vyhlásil premiér

Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti