eReport.sk
Dopady na svet
Vojna v Gaze, foto:tasr/ap

Vojna v Gaze má dopady aj na svet: Dánsko vysiela do ulíc vojakov!

Dopady na svet! Dánsko nasadí vojakov na ochranu židovských a izraelských lokalít v Kodani, uviedla to v nedeľu dánska vláda. Krajina tak reaguje na nárast antisemitizmu v čase vojny v Pásme Gazy medzi Izraelom a militantným hnutím Hamas.

Dopady na svet

„Konflikt na Blízkom východe viedol k absolútne neprijateľnému nárastu antisemitizmu a neistote pre Židov v Dánsku,“ povedal dánsky minister spravodlivosti Peter Hummelgaard. „Sme v situácii, keď je teroristická hrozba visiaca nad Dánskom vážna,“ dodal.

Ťažká daň

Dánske ministerstvo obrany uviedlo, že konflikt v Gaze si vyberá ťažkú daň na policajných zdrojoch. „V tomto kontexte… ozbrojené sily podporia dohľad nad židovskými a izraelskými lokalitami v Kodani,“ dodalo. Spresnilo, že pôjde napríklad o synagógy či izraelské veľvyslanectvo. Opatrenie začne platiť od 6. decembra.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. V Sudáne to stále vrie
  2. Vojenské cvičenie USA, Japonska a Južnej Kórei

 V Dánsku žije podľa odhadov nezávislého výskumného inštitútu Utrikespolitiska 6000 až 8000 Židov, píše AFP. Dánsky rezort obrany odmietol povedať, či sa podobné opatrenia chystá prijať aj pre moslimské lokality v krajine.

Krvavý útok Hamasu

Vojna v Pásme Gazy vypukla po útoku Hamasu na Izrael zo 7. októbra, počas ktorého prišlo podľa izraelských úradov o život 1200 ľudí, zväčša civilistov. Izrael v reakcii na útok prisľúbil, že zničí Hamas. Izraelské nálety a pozemná ofenzíva do Pásma Gazy si podľa úradov ovládaných Hamasom vyžiadali už viac ako 15.000 obetí.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Vojna v Gaze má dopady aj na svet: Dánsko vysiela do ulíc vojakov!

Odoberať
Upozorniť na
4 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre