tuzla evden eve nakliyat Elexbet Elexbet giris Hiltonbet Tulipbet Bahis Rehberi
eReport.sk
úplní babráci vládny návrh
Minister financií Igor Matovič a premiér Eduard Heger. Zdroj: tasr

Dôkaz o inštrukciách pred výpoveďou kajúcnika Suchobu? Advokátke unikla kľúčová komunikácia

Advokátke Jane Valkovej unikla dôležitá komunikácia, ktorá môže dokazovať manipuláciu trestného konania v kauze Mýtnik. Práve v nej je spolupracujúcim obvineným Valkovej klient Michal Suchoba, ktorého opozičný Smer-SD označuje za profesionálneho kajúcnika, inštruovaného k výpovediam proti nominantom opozície a proti ľuďom, ktorí majú k opozičným stranám blízko. Suchoba sa priznal k ovplyvňovaniu informačných systémov na Finančnej správe SR a vypovedá proti oligarchovi Jozefovi Brhelovi, ktorý z nich mal vraj profitovať.

„Pri priznaní akcentovať, že rozdelenie zisku a následné vytvorenie firiem bol nápad Brhela a sprocesoval to Lysina s Bahledom, bez toho by si nemohol nič dodávať na finančnú správu,“ píše sa v uniknutej komunikácii podľa Plus 7 dní. Ak by sa jednalo naozaj o inštrukcie, znamenalo by to ale, že mal Suchoba dohodu s vyšetrovateľmi o obsahu výpovede pred tým než vypovedal.

Časy sedia

Predmetná komunikácia, pravdepodobne mailová, mala prebehnúť koncom júna. Faktom zároveň je, že 2. júla prebehol Suchobov výsluch. Výpoveď Suchobu zároveň presne zodpovedá tomu, čo dostal v mailových inštrukciách. Advokátka mu napríklad hovorila o odovzdaní akejsi tabuľky, aj keď ju NAKA vraj mala už dopredu. „Nebol si v Emirátoch teraz keby niečo, vyšetrovateľka akože nemá tie tabuľky ani mail, preto to odovzdáš priamo na výsluchu,“ uvádza sa v komunikácii.

Lipšicov úrad a NAKA: Komunikácia je v poriadku

Zjavne podozrivá komunikácia však už tradične nevyrušuje niektoré orgány činné v trestnom konaní. Samotná Valková hovorí o kybernetickom útoku: „Došlo ku kybernetickom útoku na môj pracovný aj súkromný e-mail. Došlo ku krádeži mojich osobných a pracovných vecí, ktoré, ako som sa postupom času dozvedela od iných osôb a teraz aj z položených otázok, boli pozmeňované.“

Mohlo by vás zaujímať:

  1. November 2020: Minister financií Eduard Heger (vľavo) predstavil nového šéfa Finančnej správy Jiřího Žežulku (vpravo).
  2. Robert Fico na snímke z videa.
  3. Kajúcnik Michal Suchoba

Kajúcnika sa zastal aj prokurátor ÚŠP Ondrej Repa. „Je prirodzené, že každá obvinená osoba si pred svojim výsluchom preberie so svojím obhajcom spôsob svojej výpovede, taktiku výsluchu a podobne. Je pritom bežné, že obhajoba počas vyšetrovania svoju stratégiu zmení,“ uviedol. Bohvie, či si pred takouto odpoveďou prečítal aj nasledujúcu a najkontroverznejšiu vetu z komunikácie: „vyšetrovateľka akože nemá tie tabuľky ani mail, preto to odovzdáš priamo na výsluchu“. Malo by ísť o tabuľku s rozdelením dividend zo svojej firmy Allexis a e-mail od Brhelovho právnika Martina Bahledu. V tabuľke sú zapísané vyplatené dividendy zo Suchobovej firmy Allexis, v e-maily zas Bahleda informuje o založení firmy Allexis v Českej republike – aspoň tak je to popísané v predmetnej komunikácii.

Vyšetrovateľka NAKA, o ktorej by sa v dokumente malo písať, sa k prípadu vyjadrovať nechce. „Ako vyšetrovateľka sa nebudem vyjadrovať k obsahu a formulácii použitej v komunikácii medzi obhajcom a obvineným,“ reagovala vyšetrovateľka prípadu Mýtnik Monika Barčáková.

Fico hovorí o vypaľovaní, do ktorého má byť zapletený Heger

So Suchobom súvisela aj iná komunikácia, ktorej obsah uverejnil predseda opozičného Smeru-SD Robert Fico. Suchoba má v poznámkach ku komunikácii priznávať, že keď OĽaNO prišlo na ministerstvo financií a finančnú správu, tak si vypýtalo podiel za to, že doplatia Suchobovej firme Allexis omeškané faktúry za informačné systémy. Konkrétne má byť spomenutý šéf finančnej správy Jiří Žežulka a premiér Eduarda Hegera, ktorý bol v tom čase ministrom financií. V poznámkach sa má písať aj o „vypálení s tou NBÚ previerkou“ v roku 2020.

Od korupcie sa však dištancoval ako Žežulka, tak aj Heger. „Prezident finančnej správy môže jednoznačne vylúčiť, že by pána Suchobu osobne alebo prostredníctvom ďalšej osoby žiadal o úplatok,“ uviedla minulý týždeň hovorkyňa finančnej správy Martina Rybanská.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Dôkaz o inštrukciách pred výpoveďou kajúcnika Suchobu? Advokátke unikla kľúčová komunikácia

Odoberať
Upozorniť na
4 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku