eReport.sk
foto: shutterstock

Dojímavý list vláde i hlavnému hygienikovi. Ľudia prosia o návštevu blízkych v nemocniciach


Pozostalí po obetiach, ktoré podľahli vírusu COVID-19 vyzývajú vládu, ministra zdravotníctva aj hlavného hygienika, aby prehodnotili doterajší postup. Momentálne totiž nie je možné navštíviť chorého na koronavírus v nemocnici. Mnohí tak umierajú osamote bez svojich blízkych.

„Sme pozostalí po tých, ktorí prehrali boj o život s koronavírusom. Jedna z najťažších okolností smrti našich najbližších, s ktorou sa tisícky z nás nedokážu vyrovnať, bola nemožnosť fyzického kontaktu, kým boli hospitalizovaní v nemocniciach. Mnohí z nás nemohli milovaných príbuzných navštíviť ani v terminálnych štádiách, nemohli stisnúť ruku, pohladiť, rozlúčiť sa,“ píše sa v otvorenom liste, za ktorým stojí skupina Skutočné obete. Ide o komunitu rodín a priateľov obetí COVID-19, ktorí teraz prosia ministra zdravotníctva i hlavného hygienika, aby už viac nedopustili osamelú a nedôstojnú smrť obetí COVID-19.

Ilustračné foto: shutterstock

„Chápeme, že nemocnice v súčasnosti podliehajú sprísnenému režimu núdzového stavu. Tak isto rozumieme záťaži, ktorej je vystavený zdravotnícky personál. Avšak pacient je človek a potrebuje dostávať nielen zdravotnú starostlivosť. Rovnako dôležité ako to, aby prežil, je to, aby mu bol dopriaty kontakt s ľuďmi, ktorí jeho život tvoria. Prosíme vás, aby sme nerezignovali aj na túto oblasť našich životov – vzťahovú, psychologickú, rodinnú. Pretože tak, ako je dôležité, aby sme boli zdraví, tak je dôležité, aby boli dodržiavané aj naše ďalšie ľudské práva,“ píše sa v otvorenom liste.

Skupina Skutočné obete COVID-19 posielajú otvorený list. – Foto: Skutočné obete

Pozostalí žiadajú nastavenie postupov, ktorými by sa malo v nemocniciach riadiť. „Aby sa už viac nestávalo, že v jednej nemocnici príbuzných za chorým pustia, v ďalšej len „po známosti“, v inej zase taká možnosť vôbec nie je, a zase v inej vám dovolia stretnúť sa len s jedným členom rodiny, ale s druhým už nie, inokedy môže prísť k umierajúcemu kňaz, ale syn alebo dcéra nie. A to všetko chaoticky, bez akýchkoľvek platne daných pravidiel či argumentov, o ktoré sa môžeme my alebo lekári oprieť,“ uvádzajú s tým, že chcú, aby bol systém humánnejší, pretože tisíce ľudí nemalo možnosť rozlúčiť sa so svojimi blízkymi a ďalší to zažívajú v týchto dňoch. Celé znenie listu nájdete tu.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Dojímavý list vláde i hlavnému hygienikovi. Ľudia prosia o návštevu blízkych v nemocniciach

KOMENTOVALI STE: