eReport.sk
Diskriminácia Rómov podľa Amnesty International na Slovensku pretrváva.
Diskriminácia Rómov podľa Amnesty International na Slovensku pretrváva. Ilustračné foto: tasr

Diskriminácia Rómov na Slovensku pretrváva, minulý rok nebol výnimkou


Diskriminácia Rómov na Slovensku pretrváva, bolo to tak aj v roku 2022. Systematicky sa rómskym deťom upiera právo na vzdelanie a ochranu pred diskrimináciou v základnom školstve. Nedostatočné sú vyšetrovania ohľadom neprimeraného použitia policajnej sily. Vyplýva to z výročnej správy Amnesty International Slovensko (AIS) za rok 2022.

Diskriminácia nezmizla. „Väčšina rómskych detí na Slovensku sa vzdeláva v čisto rómskych školách a triedach alebo v špeciálnych školách a triedach. V dôsledku toho sú odsúdené na nekvalitné vzdelávanie a nejasnú budúcnosť,“ upozornila organizácia. Dodala, že od mája 2015 vyšetruje Európska komisia Slovensko za porušenie smernice o rasovej rovnosti pre nezákonné odčleňovanie rómskych detí v bežnom a špeciálnom vzdelávacom prúde.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Káčer hovorí o podstate EÚ
  2. Na archívnej snímke z 25. januára 2017 jeden z poškodených rómskych chlapcov Ondrej Ž.
  3. Robert Fico, šéf strany Smer-SD.
  4. Zľava poslanec NR SR Peter Pollák, europoslanec Peter POllák, vpravo hore fotografia zavraždenej Eriky.

Nesprávna diagnostika

„Slovensko do konca roka nepodniklo opatrenia, ktorými by sa znížil počet rómskych detí vzdelávaných oddelene od rovesníkov,“ podotkla AIS. Štátna školská inšpekcia podľa nej informovala o závažných zisteniach týkajúcich sa segregácie rómskych detí v oddelených priestoroch a nesprávnej (účelovej) diagnostiky.

„Podľa odporúčaní Výboru OSN Slovensko musí prijať opatrenia na odstránenie diskriminácie a segregácie rómskych detí vo vzdelávaní. Musí tiež zabezpečiť rovnaké príležitosti pre rómske deti v prístupe ku kvalitnému vzdelaniu,“ zdôraznila organizácia.

Žiadne relevantné kroky

Vláda podľa Amnesty International v roku 2022 nepodnikla žiadne razantné kroky k zlepšeniu životných podmienok tisícov Rómov, ktorí žijú v neformálnych sídlach a segregovaných susedstvách naprieč Slovenskom Podľa AIS Výbor OSN na odstránenie rasovej diskriminácie odporučil, že Slovensko musí prijať opatrenia na zabezpečenie prístupu k primeranému bývaniu, na zlepšenie životných podmienok Rómov a Rómok, ako aj na ukončenie rezidenčnej segregácie. „Zároveň je potrebné predchádzať núteným vysťahovaniam aj prostredníctvom legalizácie neformálnych sídel,“ dodala AIS.

Nedostatočné vyšetrovania

Za policajnú raziu v Moldave nad Bodvou z roku 2013 sa vláda ospravedlnila. Napriek tomu neprijala podľa AIS opatrenia na riešenie problémov, na ktoré poukázali medzinárodné organizácie či Európsky súd pre ľudské práva. „Stále sa nedostatočne vyšetrujú neprimerané použitia policajnej sily, potenciálny rasový motív sa nepreskúmal,“ uviedla organizácia.

Napriek oficiálnemu ospravedlneniu vlády za ilegálne sterilizácie tisícok rómskych žien v rokoch 1966 – 2004 podľa AIS sa vlani neprijal žiadny efektívny kompenzačný mechanizmus pre zasiahnuté ženy.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Diskriminácia Rómov na Slovensku pretrváva, minulý rok nebol výnimkou

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Dnes…

KOMENTOVALI STE:

Aktuálne