eReport.sk
Ľudia v Ružomberku čakajú na testovanie
Na ilustračnej snímke ľudia v Ružomberku čakajú v rade na testovanie na covid-19. Foto: shutterstock/jaroslav moravcik

Diablov advokát šokuje: Pre prípad pandémie sa meníme na totalitné zriadenie!

Čo spravíte, ak vám v októbri počas pandémie zaklope na dvere armáda, aby vám zhabala zásoby? Poďakujete. To si myslia advokáti Marián Sivák a Peter Weis. Upozornili totiž na nový protipandemický zákon, ktorý nazvali nočnou morou.

„Všetci sme čakali na medzirezortné pripomienkové konanie k pripravovanému protipandemickému zákonu. A čoho sme sa dočkali? Zmeny zákona o hospodárskej mobilizácii, bez akejkoľvek účasti odbornej aj širšej verejnosti, ktorý predčí aj najhoršiu legislatívnu nočnú moru,“ uviedli vo svojom blogu odborníci. „Orgány štátnej moci získali bežným zákonom niektoré z oprávnení, ktoré mali doteraz iba na základe ústavného zákona,“ upozorňujú s tým, že žiaden núdzový stav už nebude potrebný a teda ani vyhlásený.

Miesto núdzového stavu protipandemický zákon. Nie každému sa to páči. – Foto: tasr

„Pre prípad pandémie sa meníme z demokratického právneho štátu na totalitné zriadenie,“ dvíhajú varovný prst právnici, ktorí sa nedávno zviditeľnili zákazom vstupu klientom či potenciálnym zamestnancom, ktorí sú zaočkovaní, prípadne na očkovanie čakajú. Peter Weis sa v minulosti obul aj do celoplošného testovania, ktoré nazval experimentom. Vyslúžil si tak prezývku diabol advokát. Teraz si zobral na mušku protipandemický zákon.

„Čože je to teda v našom zákonodarstve ustanovené? No asi to, že ak si vláda SR a všemocný zákonodarca sídliaci na Úrade verejného zdravotníctva SR zmyslia, že nastalo ohrozenie verejného zdravia II. Stupňa (napr. tzv. pandémia), tak sa to zo zákona považuje za mimoriadnu udalosť, z ktorej je vyvodené obdobie mimoriadnej situácie, ktoré sa so zákona považuje za jeden z typov krízovej situácie. A už sme doma, v čase krízovej situácie totižto vláda SR „hospodársky mobilizuje“,“ upozorňujú z advokátskej kancelárie a dopĺňajú, čo si možno pod „hospodárskou mobilizáciou“ predstaviť.

Kontroverzní právnici varujú, čo všetko sa dá „skryť“ pod pojem hospodárska mobilizácia. – Foto: tasr

„Môže to znamenať aj to, že vás štát môže pripraviť doslova o všetko, vrátane ľudskej dôstojnosti,“ varujú. Pri riešení tejto situácie nie sú právnici veľkí optimisti. „Čo urobíte, ak vám v čase Veľkej októbrovej pandémie príde armáda spapať kravičku a sliepočky? Poďakujete. Na Slovensku totiž aktuálne už neexistujú prostriedky rýchlej a účinnej právnej nápravy. A ak k vám okrem armády zavíta aj poriadna inflácia, otázka znie: Ako ste si pestovali vzťahy so susedmi počas doby konzumu, ktorá zjavne končí? Prajeme veselé premýšľanie, času máte celé leto,“ dodávajú advokáti z kancelárie Weis & Partners.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Diablov advokát šokuje: Pre prípad pandémie sa meníme na totalitné zriadenie!

2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti