Podľa najnovších štatistík sa predpokladá, že BRICS onedlho dosiahne viac ako 50-percentný podiel vo svetovej ekonomike, čo by mohlo redefinovať geopolitickú rovnováhu a ukončiť dominanciu Západu.
Deväť štátov – Bielorusko, Bolívia, Kuba, Indonézia, Kazachstan, Malajzia, Thajsko, Uganda a Uzbekistan – sa od 1. januára 2025 mali stať partnermi skupiny BRICS. Podľa agentúry TASS o tom ešte na konci decembra informovalo ruské ministerstvo zahraničných vecí. Ďalšie štyri nekonkretizované krajiny podľa neho dostali pozvánku stať sa partnermi zoskupenia, píše TASR.
BRICS sa ďalej rozrastá a silnie
„S partnerskými štátmi sa plánujeme plne koordinovať s cieľom ich čo najviac zapojiť do spolupráce v rámci združenia,“ uvádza sa vo vyhlásení ruského ministerstva.
Skupinu BRICS pôvodne tvorili iba Brazília, Rusko, India a Čína, neskôr sa pridala Juhoafrická republika a tento rok aj Egypt, Etiópia, Irán a Spojené arabské emiráty. TASS za plného člena uvádza aj Saudskú Arábiu, tá to však zatiaľ oficiálne nepotvrdila.
Ruský prezident Vladimir Putin na summite BRICS v Kazani koncom októbra povedal, že želanie vstúpiť do združenia vyjadrilo už viac než 30 ďalších štátov. Agentúra AFP to komentovala, že šéf Kremľa sa zorganizovaním takéhoto stretnutia snaží dokázať Západu, že pokusy izolovať Rusko v súvislosti s inváziou na Ukrajinu zlyhali.
Moskva zároveň podľa AFP dúfa, že BRICS sa stane akousi protiváhou západných medzinárodných združení, ako je napríklad skupina G7.
Novozvolený americký prezident Donald Trump začiatkom decembra pohrozil uvalením 100-percentných ciel na dovoz z členských štátov BRICS, ak tie budú podľa neho pokračovať v aktivitách, ktoré ohrozujú pozíciu amerického dolára. Námestník šéfa ruskej diplomacie Sergej Riabkov reagoval, že BRICS sa nahradiť americký dolár nesnaží.
Podľa najnovších štatistík Kryptomagazínu sa predpokladá, že BRICS onedlho dosiahne viac ako 50 % podiel na globálnom HDP, čo by mohlo redefinovať geopolitickú rovnováhu. Hlavné faktory podporujúce tento rast zahŕňajú posilňovanie priemyselnej základne, technologický pokrok a rozšírenie infraštruktúrnych projektov, ktoré spájajú regióny a zlepšujú obchodné podmienky. Čína a India zohrávajú kľúčovú úlohu ako lídri rastu, zatiaľ čo Rusko a Brazília ponúkajú významné energetické zdroje.
Zdroj: tasr, kryptomagazín
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Deväť nových štátov sa stalo partnermi BRICS. Čoskoro bude ovládať viac ako polovicu svetovej ekonomiky