eReport.sk
Milan Lučanský. Foto: tasr

Detaily Lučanského väzby: Prečo nemohol zavolať manželke?


Milana Lučanského po zadržaní v ústave na výkon trestu v Prešove čakali krušné chvíle. Ministerstvo spravodlivosti len pred niekoľkými dňami odtajnilo dokumenty, v ktorých špeciálna komisia skúmala okolnosti samovraždy. Jedna zo správ prezradila, že policajný exšéf žiadal o možnosť volať manželke Martine. To mu bolo zamietnuté. Prečo sa k Lučanskému pristupovalo takto prísne?

Zamietnutý telefonát

„Žiadosť obvineného o umožnenie používať telefónne zariadenie“. Píše sa na vrchu jedného z dokumentov, ktorý rezort odtajnil v súvislosti so samovraždou Milana Lučanského. Ako nadpis správy hovorí, pomocou nej sa obvinený Lučanský snažil skontaktovať so svojou nežnou polovičkou Martinou. Následne odklepnutý vyplnený dokument mal expolicajtovi umožniť, aby manželke zatelefonoval. Jej číslo a meno je v správe uvedené v kolonke kontaktné osoby.

Dokument Lučanský vyplnil 12. decembra v trenčianskej nemocnici, kde bol hospitalizovaný po prvom incidente v prešovskej väzbe. Vtedy sa mal poraniť vo svojej cele, následne na čo bol vyšetrený vo vojenskej nemocnici v Ružomberku.

Ďalší dokument, ktorý ministerstvo posunulo verejnosti, ale priamo hovorí o tom, že mu bola predošlá žiadosť zamietnutá. Dokument je podpísaný policajným vyšetrovateľom. Prečo to ale tak je? Prečo dostal Lučanský červenú na telefonát?

Lučanský požiadal o možnosť používať telefón. Foto: ministerstvo spravodlivosti

Kolúzna väzba

Odpoveď sa skrýva zrejme práve v type väzby, ktorú bývalý mocný muž polície vykonával. Rektorka Akadémie policajného zboru Lucia Kurilovská pre eReport vysvetlila, že práve kolúzna väzba je spomedzi všetkých typov väzieb najnáročnejšia. Expertka priznáva, že Lučanského zamietnutie telefonátu manželke súvisí práve s kolúznou väzbou.

„Kolúzna väzba je dokonca náročnejšia ako samotný výkon trestu. Všetko sa tu schvaľuje vyšetrovateľom alebo dozorujäcim prokurátorom. Samotný ústav všetko konzultuje s orgánmi činnými v trestnom konaní,“ vysvetlila Kurilovská. V tomto type väzby, ako podčiarkla, je prísne monitorovaná korešpondencia adresovaná obvinenému, posielanie balíkov, ale aj návštevy.

Prečo Prešov?

Kurilovská taktiež osvetlila aj ďalšiu okolnosť, na ktorú verejnosť vo veľkom poukazuje. A to, prečo Lučanského držali vo väzbe až vo väznici v Prešove. Prečo niektorí obvinení skončia desiatky kilometrov od svojho domova? Kurilovská upozorňuje, že keď sudca odklepne väzbu zároveň konkretizuje aj väznicu, v ktorej obvinený skončí.

Odborníčka uvádza, že pri klasickej väzbe sa určí ústav na výkon väzby čo najbližšie k súdu, ktorý o väzbe rozhodol. Takýmto spôsobom sa aj minimalizujú náklady na všetky úkony súvisiace s obvineným.

V prípade, ale ak sú obvinení členovia organizovanej skupiny, alebo ide o spomínanú kolúznu väzbu ako v prípade Lučanského, postup sa môže líšiť. Ak zistí sudca, že by sa mohli obvinení ovplyvňovať, “rozhodí” ich po rôznych väzniciach.

“Keď na toto príde ústav, že majú takto ľudí, ktorí sa môžu navzájom ovplyvňovať a nevedia to zabezpečiť v rámci toho konkrétneho ústavu, tak hneď kontaktujú buď sudcu alebo dozorujúceho prokurátora. V súčinnosti s nimi sa to robí tak, že aj behom dvoch hodín je rozhodnuté a už ide eskortou do ďalšieho ústavu,” vysvetlila Kurilovská. Práve pri Lučanskom sa o Prešove rozhodlo preto, aby bol čo najďalej od ostatných obvinených.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Detaily Lučanského väzby: Prečo nemohol zavolať manželke?

2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre