eReport.sk
Ilustračné foto: shutterstock

Desivá prognóza! Bude u nás už o pár dní dvojnásobok obetí na COVID-19?


Za stredu pribudlo 5 obetí, ktoré zomreli na koronavírus. Hoci to na prvý pohľad nevyzerá ako desivé číslo, pravda môže byť taká, že mŕtvych je k dnešnému dňu oveľa viac. Člen Ústredného krízového štábu a lekár Peter Visolajský upozorňuje, že o dva týždne nás môže čakať nemilé prekvapenie.

Člen Ústredného krízového štábu a lekár Peter Visolajský. Foto: tasr

V márniciach totiž čakajú desiatky tiel na pitvu, ktorá má potvrdiť alebo vyvrátiť, či pacient zomrel na koronavírus. „Na Slovensku sa to robí veľmi detailne a pitva trvá od 10 do 14 dní,“ prezradil pre ereport.sk Visolajský. Štatistika, ktorú vidíme dnes, bola teda aktuálna pred dvomi týždňami. Spýtali sme sa preto lekára, aké budú čísla o 14 dní. „Ťažko odhadnúť, ale môže to byť aj dvojnásobok.“ Ak by sme pracovali metodikou ako v Čechách či Nemecku, čísla obetí koronavírusu by boli vyššie.

Patológ Michal Palkovič si stojí za číslami o obetiach koronavírusu na Slovensku. Zdroj foto: Ministerstvo zdravotníctva SR

Za našimi hodnotami na Slovensku si však stojí patológ, ktorý robil pitvu väčšiny ľudí s COVIDOM-19 Michal Palkovič. „Väčšina krajín reportuje koronavírusových pacientov automaticky ako covidových pacientov. Čo nie je jedno a to isté. V niektorých krajinách sú aj násilné úmrtia koronavírus pozitívnych pacientov tiež zahŕňané do celkovej štatistiky. Rovnako nie všetky krajiny testujú mŕtvych pacientov,“ povedal odborník v diskusii s lekárom Igorom Bukovským. Odpoveď, prečo je to u nás s pitvami takto, treba hľadať v zákone. V prípade podozrenia na nebezpečne prenosnú chorobu sa nariaďuje výkon pitvy. Patológ tiež zdôraznil, že koronavírusový pozitívny pacient neznamená, že musí mať rozvinutú formu Covidu. Ak chceme mať naozaj svedomité čísla o počte úmrtí, musí prebehnúť pitva, ktorá aj kvôli skúmaniu vzoriek trvá týždne. „Na základe výsledkov pitvy, toho obrazu v mikroskope, vieme zatriediť, či pacient zomrel s ťažkým respiračným poškodením tzv. Covid. Dnes poznáme len pľúcnu formu, všetky ostatné formy sú len sprievodným znakom ťažkého pľúcneho poškodenia. Súčasne potrebujeme rozlíšiť pacientov, ktorí ľudovo povedané zomreli s Covidom. To sú pacienti, koronavírus pozitívni, ktorí zomreli z iných príčin. Inak ako odobratím vzorky z pľúc a vyhodnotením tejto vzorky to nie je možné,“ dodal patológ.

Zdroj foto: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Desivá prognóza! Bude u nás už o pár dní dvojnásobok obetí na COVID-19?

KOMENTOVALI STE:

Aktuálne