eReport.sk
Ilustračné foto: shutterstock

Desiatky mŕtvych: Najčastejšou príčinou úmrtí v prvom štvrťroku bol COVID-19

AKTUALIZOVANÉ – Najčastejšou príčinou úmrtí v krajine v prvom štvrťroku bolo ochorenie COVID-19, zomrelo naň 39 percent osôb. Ochoreniu podľahlo za prvé tri mesiace tohto roka viac ľudí ako na zvyčajne najčastejšiu príčinu úmrtí – choroby obehovej sústavy. Takmer štyri pätiny zomretých na nový koronavírus boli seniori nad 65 rokov. O tom vo štvrtok informoval Štatistický úrad SR.

Na následky nového koronavírusu od januára do marca zomrelo 9 400 ľudí, čo predstavovalo 39 percent z celkového počtu úmrtí (24 000 osôb) zaznamenaných v krajine. „Štyri z desiatich úmrtí na Slovensku spôsobil koronavírus. Nová infekcia bola súčasne najčastejšou príčinou úmrtí spomedzi všetkých príčin a predbehla aj choroby obehového systému či nádory, ktoré patria dlhodobo k dvom najčastejším príčinám úmrtí na Slovensku,” skonštatoval ŠÚ.

Spolu s minuloročnými 4000 obeťami pandémie sa tak nový koronavírus ku koncu marca 2021 podpísal pod úmrtie takmer 13.400 ľudí. „COVID-19 bol najčastejšou príčinou úmrtí v každom z prvých troch mesiacov roka 2021, je to nový fenomén. Počas posledných mesiacov roka 2020 bol ešte na druhom mieste za chorobami obehového systému,” dodala Zuzana Podmanická, riaditeľka odboru štatistiky obyvateľstva ŠÚ. Najviac úmrtí v absolútnej hodnote spôsobil nový koronavírus v januári, keď mu podľahlo 3400 osôb. V dvoch nasledujúcich mesiacoch počet obetí klesal.

Druhá najčastejšia príčina

Druhou najčastejšou príčinou úmrtí v prvom štvrťroku boli choroby obehovej sústavy, podieľali sa na 33 percentách úmrtí, nasledovali nádory (13 percent), choroby dýchacej sústavy (šesť percent) a choroby tráviacej sústavy (tri percentá).  

Následkom ochorenia COVID-19 podľahlo za prvé tri mesiace roka najviac ľudí vo veku nad 65 rokov. „Seniori v poproduktívnom veku predstavovali takmer osem z desiatich obetí infekcie COVID-19. Najvýraznejší podiel na celkovom počte obetí vírusu mali starší seniori nad 75 rokov (49 percent), nasledovali mladší seniori (30 percent),” zdôraznila Podmanická. Ľudia v produktívnom veku predstavovali 21 percent obetí tohto ochorenia. Následkom nového koronavírusu podľahli aj štyri deti vo veku do 14 rokov.

Nový koronavírus najvýznamnejšie zmenil štatistiky úmrtnosti v prvom štvrťroku v Nitrianskom kraji. Následkom tejto choroby podľahlo 950 osôb na 100 000 obyvateľov kraja. Prvenstvo má tento región aj v absolútnom počte úmrtí na COVID-19 takmer s 1600 obeťami. Nitriansky kraj bol súčasne lídrom aj v miere úmrtnosti na kardiovaskulárne choroby, podľahlo im 783 ľudí na 100 000 obyvateľov.

Najpozitívnejší vývoj

Naopak, najpozitívnejší vývoj zaznamenal Žilinský kraj s mierou úmrtnosti na nový koronavírus v prvom štvrťroku 469 osôb na 100 000 obyvateľov, čo je menej ako polovičná hodnota najhoršieho regiónu. „Žilinský kraj bol zároveň jediným z ôsmich slovenských regiónov, v ktorom počas prvého štvrťroka zomrelo viac ľudí na choroby obehovej sústavy ako na následky ochorenia COVID-19,” priblížila Podmanická.

Počty úmrtí na ostatné príčiny počas prvých troch mesiacoch kolísal. Počet zomretých na kardiovaskulárne choroby bol vyšší o 23 percent ako v predošlých rokoch, najmä v januári 2021. Vo februári bol tiež vyšší, ale len o 7 percent a v marci už ŠÚ zaznamenal pokles o 2 percentá. Podobne na choroby dýchacej sústavy sa zomieralo viac ako v minulosti, najmä v januári a februári (o vyše 20 percent). V marci nastal pokles voči priemeru o 7 percent.

Pozitívny trend zaznamenal ŠÚ v počte zomretých na nádory, ich počet sa počas prvých troch mesiacov v porovnaní s priemerom znížil o 10 až 17 percent, najviac vo februári. Pokles zaznamenali tiež vonkajšie príčiny smrti, kam patria napríklad úmrtia na následky havárií či úrazov, ktoré v spomínaných mesiacoch klesli od 13 do 24 percent, najvýznamnejšie v marci.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Desiatky mŕtvych: Najčastejšou príčinou úmrtí v prvom štvrťroku bol COVID-19

Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti