eReport.sk

Desí vás predstava, že máte ísť na kolonoskopiu? Známy lekár vyvracia fámy

Mýtus:

Endoskopia je bolestivé vyšetrenie, a preto je lepšie dať si urobiť namiesto nej vyšetrenie počítačovou tomografiou (CT), resp. magnetickou rezonanciou (MR).

Fakt:

Práve tento mýtus koluje medzi pacientmi asi najčastejšie. Je aj najľahšie uveriteľný, pretože predstava toho, že si len na chvíľu ľahnem a bez problémov mi niekto urobí pár snímkov, alebo sa budem trápiť s hadicou v tele, je asi dosť rozdielna. Je úplne samozrejmé, že keby to šlo, každý z nás si vyberie radšej CT, či MR vyšetrenie, ako endoskopiu. Endoskopia má naozaj pomerne negatívne PR – čiže reklamu. Mnohí vyšetrenie považujú za strašidelné a bolestivé vyšetrenie. Vo väčšine prípadov však endoskopia bolestivá nie je, napriek tomu, že sedácia – utlmenie, nebola podaná. Na druhej strane, ale pravdou je aj to, že endoskopia môže spôsobovať nekomfort a miestami i bolesť u pacienta. Preto pri bolestiach, ktoré počas endoskopie nastať môžu, najmä počas kolonoskopie, používa endoskopujúci personál rôzne manévre. Patria k nim aj endoskopické prístroje a pomôcky (bližšie viď časť Kolonoskopia). V prípade potreby môže lekár podať pri vyšetrení utlmujúce prostriedky. Existujú rôzne druhy utlmenia, od ľahkého až po úplne uspanie, ktoré vedú k tomu, že po precitnutí po endoskopii, ktoré nastane hneď po výkone, sa pacient často pýta „To už skutočne mám zákrok za sebou?“. V žiadnom prípade však nedokážu endoskopiu nahradiť zobrazovacie vyšetrenia akými sú napríklad ultrasonografia, počítačové tomografia (CT) alebo magnetická rezonancia (MR). Tieto vyšetrenia sú nápomocné skôr pri získaní celostného obrazu a to v prípade, že endoskopia vo vnútri steny tráviaceho traktu nájde nález. CT alebo MR sa za použitia špeciálneho softvéru môžu použiť aj pri získaní obrazu vnútra čreva (tzv. CT alebo MR kolografia). Dokážu urobiť obraz, ktorý je podobný endoskopii. Je treba si však uvedomiť, že i takého vyšetrenie si vyžaduje prípravu čreva presne ako pred kolonoskopiou (viď príslušná kapitola), ďalej že CT vyšetrenie je spojené s radiačnou záťažou a za ďalšie je treba mať na mysli, že zlá príprava vedie k tzv. falošne pozitívnymi výsledkom. Môžu to spôsobiť nánosy stolice, ktoré pripomínajú polypy, resp. až možný nádor a toto vedie následne k tomu, že endoskopii sa pacient aj tak nevyhne. Rovnako sa endoskopii pacient nevyhne, ak uvedené vyšetrenia nájdu nález podozrivý z prítomnosti polypu alebo nádoru. Naopak výhodou endoskopie je, že sa ide o tzv. „jednorazový“ výkon, nakoľko vo väčšine prípadov (iba ak nie je vhodná lokalita, resp. nález je príliš veľký na bezpečné ambulantné odstránenie), sa dokáže počas vyšetrenia urobiť aj priamo liečebný zásah (napr. odstrániť polyp- polypektómia), to značí pacient nemusí podstúpiť 2x prípravu a 2x absolvovať kolonoskopiu.

Mýtus:

„Endoskop rovná sa hrubá hadička.“

Fakt:

Tento mýtus pretrváva najmä z minulosti, kedy sa pred mnohými rokmi s endoskopiami začínalo. Áno tieto vyšetrenia pred mnohými rokmi neboli tak komfortné ako dnes a hadice naozaj boli hrubé. Hovoríme však v minulom čase a prvé endoskopické prístroje sú už súčasťou technických múzeí a nie realitou. Preto zabudnite na tento mýtus a poďme sa pozrieť na fakty. Súčasná moderná technika už ponúka absolútne špičkové sondy. Šírka jednotlivých endoskopov je opísaná v príslušných kapitolách. Ak by sa tieto zdali pacientovi napriek tomu príliš hrubé, existujú v súčasnosti aj tzv. ultra tenké endoskopy, ktorých priemer je iba 6 mm, takže naozaj niet sa čoho obávať. Taktiež vďaka technologickému pokroku existuje aj metóda, ktorej hovoríme kapsulová endoskopia, ktorá sa dá použiť pri vyšetrení tenkého čreva a v súčasnosti aj hrubého. Gastroskopia a kolonoskopia dokážu prehliadnuť iba hornú časť tenkého črevo (dvanástnik) a poslednú časť tenkého čreva (terminálne ileum). Endoskopia zameraná na tenké črevo (enteroskopia) nedokáže „prehliadnuť“ celé tenké črevo (viď príslušná kapitola). Kapsulová endoskopia (názov pochádza od toho, že samotný prístroj má veľkosť vitamínovej kapsule) umožňuje získať obraz celého tenkého čreva získaný po prehltnutí a „putovaním“ v čreve. V kapsule existujú sú umiestnené 1-2 kamery snímajúce a prenášajúce obraz zo sliznice tenkého čreva do zariadenia, kde si možno tento film v kľude prehliadnuť a tak nájsť zmeny na sliznici. Nevýhodou vyšetrenia je nemožnosť robiť cez takúto kapsulu liečebný zásah. Vyšetrenie je teda iba čisto diagnostické, zamerané na to aby našlo zmeny na tenkom čreve (poprípade hrubom).

Mýtus:

Počas endoskopie nie je utlmenie dobré, nakoľko môže „zastrieť“ nález, a preto by ju pacient mal absolvovať pri plnom vedomí – „naživo“.

Fakt:

Kde vznikol tento mýtus, sa môžeme len domnievať. Áno, existujú aj odporcovia liekov a pravdepodobne snaha dať telu, čo „najmenej“ chémie, súvisí aj s týmto mýtom. Poďme sa ale opäť pozrieť na fakty. A ak nám majú pomôcť lieky prekonať našu úzkosť, nie je dôvod sa ničoho obávať. Najmä pri tomto vyšetrené nejde o utlmenie ako pri operáciách. Dávky sú omnoho nižšie. Tento mýtus naozaj nie je pravda. Realitou je, že endoskopické vyšetrenie každý vníma inak. Inými slovami, niekto lepšie toleruje gastroskopiu, iný kolonoskopiu, niekto ani jedno z vyšetrení. Ak už pacient s danými vyšetreniami skúsenosť mal, je pre neho pred vyšetrením jednoduchšie sa rozhodnúť, či chce výkon zopakovať, ako sa hovorí „naživo“ alebo radšej zvolí nejakú formu utlmenia (od ľahkého až po úplné uspatie). Ak endoskopiu ešte nemal, je dobre sa pred výkonom s endoskopistom poradiť a rozhodnúť sa na základe vlastných obáv („hladiny strachu“) alebo na základe predpokladanej dĺžky výkonu (čím dlhšie vyšetrenie, tým skôr treba ponúknuť sedáciu). Pred kolonoskopiou je taktiež potrebné vziať do úvahy skutočnosť či boli v minulosti robené operačné zákroky na bruchu (možné zrasty po chirurgických zásahoch sťažujú priebeh kolonoskopie) alebo aké má pacient pridružené ochorenia (srdcovocievne) a podľa toho zvoliť aká forma vyšetrenia bude pre neho najvhodnejšia.

Tu sa dočítate o mýtoch a faktoch týkajúcich sa trávenia.

Mýty a fakty o žlčníku, pankrease alebo žalúdku sa dočítate tu.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Desí vás predstava, že máte ísť na kolonoskopiu? Známy lekár vyvracia fámy

Najnovšie