eReport.sk
Ruský útok na Kyjev. foto:tasr/ap

Tragický deň: V Kyjeve vyhlásili utorok za deň smútku, po ruských útokoch


Primátor Kyjeva Vitalij Kličko vyhlásil 9. júl za deň smútku za najmenej 22 obetí raketových útokov na ukrajinskú metropolu, ktoré v pondelok podnikla ruská armáda. Podľa britskej stanice BBC spustia v utorok v Kyjeve vlajky na budovách mestskej správy na pol žrde a zakázané budú všetky zábavné podujatia.

Ruské útoky

Pri útokoch, ktoré Rusko v pondelok podniklo v rôznych mestách Ukrajiny, prišlo o život najmenej 36 ľudí a ďalších viac ako 100 ich bolo ranených.

Deň smútku

V Kyjeve dostala zásah najväčšia detská nemocnica na Ukrajine, pričom tam zahynuli dvaja dospelí, z toho jedna lekárka. Sedem detí v nemocnici bolo zranených. Počas útoku na Kyjev bolo v inej štvrti zasiahnuté menšie zdravotné stredisko. Primátor Kličko v pondelok popoludní informoval, že počas raketových útokov utrpelo zranenia rôznej závažnosti najmenej 72 ľudí. Záchranné práce po zásahu rakiet alebo dopade ich úlomkov popoludní pokračovali v troch štvrtiach Kyjeva. Ďalších najmenej 11 obetí hlásili po útokoch z Dnepropetrovskej oblasti.

Ukrajinský generálny prokurátor Andrij Kostin informoval v pondelok o najnovšom ruskom útoku na Ukrajinu aj prokurátora Medzinárodného trestného súdu Karima Khana. Kostin podľa správy agentúry Reuters doplnil, že Ukrajina posiela ICC „všetky informácie a dôkazy o útokoch na Kyjev a ďalšie ukrajinské mestá“.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. sestra severokórejského vodcu Kim Jo-džong
  2. Zelensky pricestoval do Washingtonu

Na žiadosť Británie, Francúzska, Ekvádoru, Slovinska a USA sa v utorok v New Yorku uskutoční mimoriadne zasadnutie Bezpečnostnej rady OSN, ktoré bude venované pondelkovým útokom na Ukrajinu. Rusko priznalo, že v pondelok podniklo sústredený útok na viaceré vojenské ciele na Ukrajine. Uviedlo však, že budovu nemocnice v Kyjeve zasiahli úlomky rakiet vystrelených ukrajinskou protivzdušnou obranou.

Zdroj: tasr/afp

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Tragický deň: V Kyjeve vyhlásili utorok za deň smútku, po ruských útokoch

Odoberať
Upozorniť na
10 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Aktuálne