eReport.sk
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Foto: tasr/ap

Demonštranti v Jeruzaleme žiadali Netanjahuovu demisiu

Za účasti stoviek ľudí sa v sobotu v Jeruzaleme konal protest proti premiérovi Benjaminovi Netanjahuovi, pričom demonštranti žiadali jeho demisiu.

Informovala o tom agentúra AFP, ktorá pripomenula, že demonštrácia proti Netanjahuovi sa konala len pár dní po rozpustení izraelského parlamentu. Došlo k nemu v dôsledku nedosiahnutia dohody o návrhu štátneho rozpočtu na rok 2021. Izrael tak čakajú už štvrté voľby v priebehu dvoch rokov. Predpokladá sa, že sa uskutočnia 23. marca 2021.

Demonštranti sa pred Netanjahuovým sídlom v Jeruzaleme zhromažďujú už niekoľko mesiacov, pričom ho obviňujú z nezvládania epidémie vyvolanej koronavírusom SARS-CoV-2. Tvrdia tiež, že Netanjahu nemôže viesť krajinu, keďže je obvinený z podvodu, porušenia dôvery a prijímania úplatkov v troch samostatných prípadoch korupcie. Netanjahu svoju vinu v týchto kauzách odmieta.

Sobotňajší protest sa konal deň pred tým, ako Izrael v nedeľu vstupuje do svojho v poradí tretieho celoplošného lockdownu, keď sa pre prudký nárast počtu infekcií zastaví veľká časť ekonomiky. Kritici tvrdia, že Netanjahu a jeho vláda – ustanovená na jar špeciálne s cieľom riešiť koronakrízu – túto situáciu nezvládla, a preto sa krajina dostala na prah ďalšieho lockdownu.

Netanjahu tieto tvrdenia odmieta a argumentuje prebiehajúcou očkovacou kampaňou v Izraeli, ktorý patrí medzi štáty s najvyšším počtom zaočkovaných proti chorobe COVID-19, dodala AFP.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Demonštranti v Jeruzaleme žiadali Netanjahuovu demisiu

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti