eReport.sk
Pápež František v Maďarsku.
Pápež František v Maďarsku. Foto: tasr/ap

Pápež v Terste upozornil na stav demokracie vo svete. Podľa neho, tá nie je v „dobrom stave“


Pápež František upozornil v nedeľu na nepriaznivý stav demokracie vo svete a varoval pred populistami počas krátkej návštevy Terstu na severovýchode Talianska. Podľa Františka je tiež dôležité učiť deti o dôležitosti demokratických hodnôt, pretože ľahostajnosť je podľa neho „rakovinou demokracie“.

Demokracia vo svete nie je v dobrom stave

TASR o tom informuje TASR podľa správ agentúr AFP a Reuters.

V príhovore v záverečný deň Sociálneho týždňa talianskych katolíkov upozornil František na to, že mnohí sa cítia byť vylúčení z demokracie, pričom chudobní a slabí sa musia postarať o seba sami. „Je evidentné, že demokracia v dnešnom svete nie je v dobrom stave,“ vyhlásil pápež.

Zároveň bez menovania konkrétnej krajiny varoval pred „ideologickými pokušeniami a populistami“. „Nedajme sa oklamať jednoduchými riešeniami. Buďme namiesto toho zapálení pre spoločné dobre,“ uviedol, pričom poukázal na škody spôsobované politickou „korupciou a protiprávnosťou“.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Plaketa Sv. Cyril a Metod, zbierka ZsM
  2. Na snímke bronzové súsošie sv. Cyrila, Metoda a Gorazda na Bratislavskom hrade
  3. Prezident Peter Pellegrini
  4. Pápež František

Podľa Františka je tiež dôležité učiť deti o dôležitosti demokratických hodnôt, pretože ľahostajnosť je podľa neho „rakovinou demokracie“.

Pápež František sa chystá na 12-dňovú návštevu Ázie

Od svojej cesty do Marseille na juhu Francúzka vlani v septembri sa František obmedzil len na cestovanie po Taliansku. Jeho nedeľňajšia krátka návšteva Terstu je pritom už štvrtou cestou, ktorú podnikol v rámci Talianska za uplynulé mesiace. V apríli navštívil Benátky, v máji Veronu a v júni sa na juhu Talianska prihovoril na summite lídrom skupiny G7.

V septembri sa však František chystá na 12-dňovú návštevu Ázie. Pôjde o jeho najdlhšiu cestu od nástupu do funkcie a navštívi počas nej Indonéziu, Singapur, ostrovy Papuy Novej Guiney a Východný Timor.

Pápež dorazil do Terstu ráno pred 9.00 h. Mal naplánované stretnutia s rôznymi skupinami z náboženskej a akademickej sféry, či s migrantmi a zdravotne znevýhodnenými ľuďmi. Jeho návšteva sa skončí omšou na hlavnom námestí a popoludní by mal odcestovať späť do Vatikánu.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Pápež v Terste upozornil na stav demokracie vo svete. Podľa neho, tá nie je v „dobrom stave“

Odoberať
Upozorniť na
5 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: