eReport.sk
Ministerstvo financií SR
Ministerstvo financií SR. Foto: eReport

Ministerstvo financií: Deficit štátneho rozpočtu sa v máji zvýšil na 3,32 miliardy eur

Štátny rozpočet dosiahol ku koncu mája tohto roka schodok vo výške 3,32 miliardy eur. To je oproti aprílu nárast o 1,125 miliardy eur. Ide zároveň o medziročné zhoršenie hospodárenia štátneho rozpočtu o 1,775 miliardy eur. Vo štvrtok o tom informovalo Ministerstvo financií (MF) SR na svojej webovej stránke.

Oproti rovnakému obdobiu minulého roka boli príjmy štátneho rozpočtu vyššie o 443,7 milióna eur. Výdavky boli tiež vyššie, a to o 2,218 miliardy eur, alebo o 6,5 %.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Prezidentkou Slovenska
  2. Bábkoherečka MIRRI nezvládla
  3. Táto cesta vedie do pekla
  4. Fico so škandalóznym odhalením
  5. Slobodní v otroctve
  6. Elitný expremiér o elitných chlapcoch

Pozitívny vývoj pri DPH

Medziročný rast daňových príjmov predstavoval 101,9 milióna eur. „Negatívny vývoj zaznamenali pri dani z príjmov fyzických osôb vo výške 77,8 milióna eur. Vzhľadom na to, že územnej samospráve sa previedli prostriedky daní z príjmov právnických osôb vo výške 325,8 milióna eur, zaznamenala daň z príjmov právnických osôb medziročný pokles na úrovni 233,2 milióna eur,“ uviedlo ministerstvo.

Pozitívny vývoj, naopak, zaznamenali pri dani z pridanej hodnoty vo výške 280,5 milióna eur, pri spotrebných daniach vo výške 68,2 milióna eur, pri dani vyberanej zrážkou vo výške 42,7 milióna eur, pri daniach z používania tovarov a z povolenia na výkon činnosti vo výške 3,4 milióna eur. Zároveň došlo v rámci príjmov z rozpočtu Európskej únie (EÚ) k medziročnému rastu o 95,8 milióna eur alebo o 18,5 %.

Rástli aj dividendy

Dividendy vzrástli medziročne o 220 miliónov eur. Bolo to najmä v súvislosti s odvedením dividend od spoločnosti Slovenský plynárenský priemysel. Tie mal podľa rezortu odviesť koncom minulého roka.

Výdavky na obsluhu štátneho dlhu zaznamenali medziročný pokles o 27,7 milióna eur. V kategóriách výdavkov štátneho rozpočtu súvisiacich s čerpaním prostriedkov z rozpočtu EÚ došlo k medziročnému nárastu o 318,2 milióna eur alebo o 52,9 %. Medziročný nárast výdavkov na spolufinancovanie spoločných programov SR a EÚ predstavoval 30 miliónov eur.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Ministerstvo financií: Deficit štátneho rozpočtu sa v máji zvýšil na 3,32 miliardy eur

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre
File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php