eReport.sk
Ilustračná snímka. Foto: shutterstock

Dáta bez pátosu: Pustite deti po Veľkej noci do škôl, už sú na to podmienky!

Po Veľkej noci nech idú deti do škôl! Vyzývajú vládu odborníci z platformy Dáta bez pátosu a ponúkajú k tomu aj plán ako na to. Inšpirovať by sme sa mali Švajčiarskom, kde deti testujú dvakrát do týždňa a kde počas trvania pandémie neboli školy takmer vôbec zavreté.

Analytici prichádzajú aj s konkrétnym dňom kedy by sa deti mohli už natrvalo vrátiť do lavíc. „Pondelok 12. apríl po Veľkej noci môže byť veľký deň,” posielajú jasný odkaz v príspevku na sociálnej sieti. Do karát nám podľa nich hrá aj to, že väčšina učiteľov by už mala byť zaočkovaná. „Bude im bežať doba po I. dávke a po 4 týždňoch budú do značnej miery (90%) chránení proti ťažkému priebehu s hospitalizáciou,” vysvetlili svoj argument.

Zoberme si príklad zo Švajčiarska

„Pán minister Branislav Gröhling, počuli sme veľa rečí o testovaní, pľuvaní, o otvorení škôl. Po rečiach je čas prísť s plánom ich otvorenia,” podčiarkujú výzvu Dáta bez pátosu, aj keď v tomto momente vládnej krízy je otázne, či ju reálne bude vedieť minister ešte naplniť. Richard Sulík totiž avizoval odchod ministrov SaS z vlády.

Ako návod ponúkajú analytici príklad zo Švajčiarska. „Poslali do škôl 2x do týždňa testovacie tímy a za 10 minút otestujú celú triedu plnú detí. Urobia pľuvací poolovací test a individuálne testy v tom istom čase,” objasňujú. Doplnili, že ak je skupinový test pozitívny, vyhodnotia deti aj individuálnymi testami a zistia pozitívneho. „Ak je test negatívny, koniec a pohoda. Pozitívneho dajú s rodinou do karantény, ostatní sa učia,” upresňujú s tým, že výsledky tohto systému sú dobré.

Robíme to tak vo fabrikách

Zdôrazňujú, že nikto okrem pozitívneho nejde do karantény. „Podobne to robíme my na Slovensku v automobilkách. Pri testovaní 3 000 ľudí necháme doma 28 pozitívnych a ostatní na ďalší deň na smene šróbujú. Takže nemusíme nič meniť,” zhodnotili odborníci cez čísla.

Prízvukujú, že čas beží a do Veľkej noci nezostáva veľa a preto treba začať konať. „Okrem postihnutých okresov na severe a východe je toto možné po celom Slovensku. Bude to veľká story. “Deti po roku naspäť v škole” by sa to mohlo volať,” zakončili.

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Šport