eReport.sk
foto: tasr

Dáta bez pátosu prekvapili. Analytici majú pre Slovensko už aj dobré správy!

Konečne pozitívne prognózy! A prichádzajú od analytikov z projektu Dáta bez pátosu, ktorí nás posledné mesiace zásobovali iba hrozivými negatívnymi prognózami. Upozorňujú, že trend je pozitívny, situácia sa stabilizuje a tak už čoskoro možno uvidíme to povestné svetlo na konci tunela.

„Potvrdzujeme dobré správy,” takto netradične optimisticky začína status od štatistov, ktorí sa preslávili varovaniami pred blížiacimi sa katastrofami. A tie naozaj prišli, keď na Slovensku už boj s koronavírusom prehralo vyše 7 7OO ľudí. Kritická pandemická situácia naďalej pokračuje, no analytici zdôrazňujú, že zatiaľ čo v susedných európskych štátoch začali počas lockdownu počty infikovaných rásť, Slovensko v kľúčových parametroch aspoň stagnuje.

Maďarom sa utrhol vagón

„Rastie počet PCR testov a trošku aj infikovaní, stabilná je pozitivita testov – okolo 20%, mierne klesajú hospitalizácie – z 3800 potvrdení, úmrtia sú na vysokej úrovni okolo 100, ale stabilné,” vymenúvajú faktory stability odborníci cez čísla. Najlepšie sa darí zastaviť pandémiu v Nemecku, Dánsku či Švajčiarsku, naopak, ako “utrhnutý vagón” označili situáciu u našich susedov. „Bude to o 2 týždne preveliký problém a hranice neotvoríme s nimi do júna,” opisujú situáciu v Maďarsku analytici s tým, že nemocnice sa im preplnili za posledné dva týždne šialeným tempom.

Kritickú pandemickú situáciu sa podarilo v posledných dňoch na Slovensku stabilizovať. – Foto: Johns Hopkins University

Tempo očkovania zosilňuje

Dáta bez pátosu ďalej upozorňujú na pozitívne silnejúce tempo vakcinácie na Slovensku. „Dnes bola podaná dávka číslo 500-tisíc. To je pol milióna podaných dávok viac ako 300 tisíc obyvateľom. Všetko v EÚ schválené vakcíny od renomovaných výrobcov,” odkazujú vláde a dodávajú, že treba udržať dôveru v očkovaní. Na záver tradične pridávajú svoje rady a odporúčania. „S cudzími sa nestretávajte a pracujte z domu. Držte si odstup a ak sa musíte s niekým stretnúť, tak len nakrátko, s odstupom a s respirátorom. Ak musíte pracovať a chodiť medzi ľudí, dajte sa predtým otestovať,” píšu v statuse.

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Zaujímavosti