eReport.sk
JB 33 Vilnius - Bývalá kandidátka prezidentských volieb v Bielorusku Sviatlana Cichanovská počas interview s agentúrou Associated Press vo Vilniuse 8. septembra 2020. Cichanovská v utorok v príhovore k členom jedného z výborov Parlamentného zhromaždenia Rady Európy (PZ RE) poukázala na neprípustnosť zadržiavania a bitia účastníkov pokojných protestov, ktoré sa od augustových prezidentských volieb pravidelne konajú v Bielorusku. V sporných bieloruských voľbách z 9. augusta opäť podľa oficiálnych výsledkov zvíťazil Lukašenko so ziskom vyše 80 percent hlasov. V sporných bieloruských voľbách z 9. augusta opäť podľa oficiálnych výsledkov zvíťazil Lukašenko so ziskom vyše 80 percent hlasov. Po vyhlásení výsledkov, ktoré opozícia označila za sfalšované, vypukli v krajine masové protesty, ktoré doposiaľ neustali. FOTO TASR/AP Sviatlana Tsikhanouskaya, former candidate for the Belarus' presidential elections speaks during an interview with the Associated Press in Vilnius, Lithuania, Tuesday, Sept. 8, 2020. The former English language teacher who became candidate at presidential elections in Belarus and was forced to flee to neighboring Lithuania believes that the regime will eventually be forced to give in to demands of the protestors. (AP Photo/Mindaugas Kulbis)

Dánskych poslancov niekto poriadne dobehol. Vydával sa za Cichanovskú


Dánsky parlament vo štvrtok oznámil, že bolo začaté vyšetrovanie po tom, čo poslanci počas virtuálneho stretnutia s bieloruskou opozičnou líderkou Sviatlanou Cichanovskou zistili, že sa za ňu vydávala iná osoba. Informovala o tom agentúra DPA.

Výbor dánskeho parlamentu pre zahraničnú politiku vopred pozval Cichanovskú na online stretnutie plánované na tento týždeň. Poslanci sa chceli s Cichanovskou zhovárať o tom, ako by mohli podporiť Bielorusov v ich boji za demokraciu a ľudské práva.

Pochybnosti sa vynorili počas videokonferencie

Keď sa však videokonferencia začala, poslanci nevideli nijaké zábery osoby, ktorá sa za Cichanovskú vydávala. Počas 40-minútového konferenčného hovoru sa čoskoro ukázalo, že niečo nie je v poriadku a vedúci členovia výboru sa rozhodli hovor ukončiť.

Zdroje z Cichanovskej spolupracovníkov následne potvrdili, že sa za ňu vydávala iná osoba.

Dúfam, že išlo len o žart, uviedol šéf výboru

Parlament vo vyhlásení uviedol, že počas stretnutia poslanci nehovorili o žiadnych citlivých záležitostiach týkajúcich sa postoju Kodane voči Minsku.

„Dúfam, že išlo len o žart, ale samozrejme som znepokojený otázkou, či dôjde k zneužívaniu účasti na stretnutiach,“ povedal šéf príslušného výboru Martin Lidegaard.

Zdroj: tasr, foto:tasr/ap

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Dánskych poslancov niekto poriadne dobehol. Vydával sa za Cichanovskú

KOMENTOVALI STE:

Aktuálne