eReport.sk
Ilustračná snímka. Foto: tasr/ap

Dánsko “požičia” Nemecku 55.000 dávok vakcíny od AstraZenecy

Dánsko v utorok oznámilo, že poskytne 55 000 dávok vakcíny proti ochoreniu COVID-19 od spoločnosti AstraZeneca susednej nemeckej spolkovej krajine Šlezvicko-Holštajnsko, keďže túto vakcínu pre obavy z vedľajších účinkov vyradilo zo svojho očkovacieho programu. Informovala o tom tlačová agentúra AFP.

„Dávky vakcíny nám vrátia podľa dohodnutého harmonogramu,” uviedlo okrem iného v oznámení dánske ministerstvo zahraničných vecí. Dánsko je prvou krajinou v Európe, ktorá pozastavila používanie vakcíny od AstraZenecy v očkovacej kampani. Urobilo tak v marci po správach o zriedkavých, ale vážnych prípadoch krvných zrazenín medzi ľuďmi, ktorí túto vakcínu dostali.

Dánsky zdravotnícky úrad 14. apríla oznámil, že úplne vyraďuje vakcínu z dánskeho očkovacieho programu, a ako dôvod uviedol “možnú skríženú reakciu medzi vakcínou a nízkym počtom krvných doštičiek”.

Úrad dodal, že toto rozhodnutie vyplýva z aktuálnej situácie. Poznamenal, že „väčšina ohrozeného obyvateľstva už bola zaočkovaná a epidémia je pod kontrolou”. Dánsko pokračuje v očkovaní obyvateľstva s použitím vakcín od spoločností Pfizer/BioNTech a Moderna, ale vláda uviedla, že možno neskôr znovu zavedie podávanie vakcíny od AstraZenecy, “ak sa situácia zmení”.

Severská krajina má v zásobe okolo 200 000 dávok vakcíny od AstraZenecy. Nemecko, ktoré odporučilo vakcínu od AstraZenecy iba pre ľudí vo veku 60 a viac rokov, zápasí s treťou vlnou covidu. Svetová zdravotnícka organizácia a Európska agentúra pre lieky medzitým odporučili, aby krajiny ďalej používali vakcínu od britsko-švédskej spoločnosti AstraZeneca – trvajú na tom, že je bezpečná aj účinná a že výhody prevažujú nad rizikami.

Zdroj: tasr

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport