eReport.sk
Andrej Danko, foto: tasr

Danko šokuje: Kruhy čo odstavili Matoviča, účelovo škodia Sputniku!

Celá eskapáda okolo bezvýsledného testovania vakcíny Sputnik Štátnym ústavom pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) je politicky motivovaná. Tvrdí šéf SNS Andrej Danko s tým, že isté kruhy účelovo pracujú na tom, aby sa narušili zmluvné vzťahy s ruskou stranou pri dodávke vakcín. Zdôrazňuje, že už tu mali byť ďalšie státisíce očkovacej látky a teraz reálne hrozí, že Rusi odstúpia od ďalších dodávok.

Priebeh registrácie ruskej vakcíny Sputnik V na Slovensku pripomína latinskoamerickú telenovelu. Dej je pritiahnutý za vlasy, aktéri konajú naoko nelogicky a koniec je stále v nedohľadne. Expremiér Igor Matovič dohodol dodávku 2 miliónov kusov ruskej očkovacej látky, exminister zdravotníctva Marek Krajčí povolil na výnimku jej používanie aj keď nebola registrovaná. Zároveň však požiadal ŠÚKL, aby posúdil jej bezpečnosť. Riaditeľka ŠÚKL Zuzana Baťová dopredu vyhlásila, že v ústave nemajú dostatočné kapacity, aby to dokázali posúdiť.

Minister chce ďalej čakať

Aj tak niekoľko týždňov testovali Sputnik na myšiach a morčatách v Šarišských Michaľanoch, aby tento týždeň vyhlásili, že nemajú dostatok dôkazov na vydanie stanoviska. Nový minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský však tvrdí niečo iné. Argumentuje, že stanovisko, ktoré od ŠÚKL má, nie je ešte kompletné a o očkovaní ruskou vakcínou chce rozhodnúť budúci týždeň. „Keď budem mať vyhovujúce stanovisko ŠÚKL, prijmem rozhodnutie,” vyhlásil Lengvarský.

Podľa šéfa národniarov Andreja Danka je stanovisko štátneho ústavu irelevantné, pretože používanie vakcíny na Slovensku je už povolené. „Sputnik je zaregistrovaný rozhodnutím ministra Krajčího a je tu skupina ľudí, ktorá za každú cenu robí to, aby Slovensko neprevzalo ďalší objem. A to niekoľko stotisíc očkovacích látok Sputnik,” uviedol Danko. Upozorňuje, že v žiadnom inom štáte kde doviezli Sputnik, ho nedržia šesť týždňov na sklade. „Pretože v každom štáte sa Sputnikom očkuje po niekoľkých dňoch. V Maďarsku to bolo po piatich dňoch,” povedal predseda SNS.

Každý si tu robí čo chce

To, že ŠÚKL ani Európska lieková agentúra ešte nevydali pre Sputnik odporúčacie stanovisko nie je podľa Danka problém. „Pre mňa je najvyššou inštanciou to, že už vo viac ako 60-tich štátoch sa Sputnikom očkuje. A na druhej strane tu máme nejaké výkriky do tmy inštitúcií, ktoré by mali byť v súlade s ministrom zdravotníctva. Tu si už každý robí čo chce,” reagoval exšéf parlamentu na vyjadrenie ŠÚKL, že za nevydaním rozhodnutia sú aj chýbajúce údaje od ruského výrobcu.

„Neviem sa zbaviť dojmu, že to niekto robí účelovo, aby za každú cenu získaval čas a zlepšoval pozície konkurenčných očkovacích látok,” šokuje predseda SNS. Dodáva, že ak bude naše vyčkávanie ďalej pokračovať, môžu byť ohrozené aj ďalšie dodávky z Ruskej federácie. „Či už sú to finančné kruhy alebo politické, je zrejmé, že téma Sputnik odstavila Igora Matoviča. A tie kruhy sú tak silné, že keď dokážu odstaviť slovenského premiéra, tak si dokážu nájsť aj iné kanály,” skonštatoval Danko.

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity