eReport.sk
Na archívnej snímke zo 17. februára 2021 sú ampulky vakcíny Moderna proti ochoreniu COVID-19.
Ilustračné foto: tasr/ap

Ďalšia facka vakcíne. V Nemecku stopli Modernu pre túto skupinu ľudí!

Stála komisia pre očkovanie v Nemecku (STIKO) v stredu odporučila v rámci očkovania proti covidu podávať osobám mladším ako 30 rokov iba vakcínu od spoločností Pfizer a BioNTech. Zároveň neodporúča podávanie vakcíny od firmy Moderna pre túto vekovú kategóriu pre vyššie riziko zápalov srdca.
      
Platí to aj v prípade posilňovacích dávok u mladých ľudí, ktorí už predtým dostali vakcínu od Moderny. „Od začiatku očkovania proti ochoreniu COVID-19 vakcínami na báze technológie mRNA Comirnaty (BioNTech/Pfizer) a Spikevax (Moderna) je známe, že po podaní týchto očkovacích látok dochádza u mladších osôb v zriedkavých prípadoch k zápalovým ochoreniam srdca – myokarditíde a perikarditíde,“ píše sa v tlačovej správe STIKO.
      
Ako vysvetľuje STIKO, zápaly srdcového svalu (myokarditída) či osrdcovníka (perikarditída) sa vyskytujú u ľudí do 30 rokov častejšie po podaní vakcíny od Moderny než po očkovaní látkou od Pfizeru. U osôb nad 30 rokov očkovacia látka od Moderny nepredstavuje zvýšené riziko v porovnaní s tou od Pfizeru, tvrdí komisia.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. očkovanie a dieťa
  2. Vakcíny mohli spôsobiť niekoľkonásobný nárast úmrtí na infarkt!


      
Podľa doterajších dát je priebeh myokarditídy a perikarditídy u mladých v dôsledku vakcíny „prevažne mierny“, informuje ďalej STIKO.
      
„Keďže ohľadne očkovania tehotných žien nie sú k dispozícii porovnávacie údaje o bezpečnosti vakcín Comirnaty a Spikevax, STIKO odporúča podávať tehotným ženám bez ohľadu na vek očkovaciu látku Comirnaty,“ uvádza nemecká očkovacia komisia.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Ďalšia facka vakcíne. V Nemecku stopli Modernu pre túto skupinu ľudí!

File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php