eReport.sk
Soňa Valentová na archívnej fotografii. Zdroj: snd.sk

Ďalšia bolestivá správa pre Slovensko: Navždy odišla herečka Soňa Valentová!

Zomrela herečka Soňa Valentová (†76). Po Maríne Kráľovičovej navždy odišla ďalšia významná osobnosť slovenskej kultúry. Na úmrtie Valentovej upozornil portál topky.sk.

Soňa Valentová, ktorú dlhodobo sužovali zdravotné problémy, zomrela vo veku 76 rokov. „Odchádza detstvo mojej generácie. Odišla skvelá herečka. RIP Soňa Valentová,“ takto o smutnej správe informovala na sociálnej sieti Svetlana Waradzinová, vedúca oddelenia kultúry v Bratislavskom samosprávnom kraji.

Hereckú kariéru odštartovala v roku 1967

Soňa Valentová sa od detstva se venovala baletu, hrala na klavír, v časoch štúdia na gymnáziu prišla na chuť herectvu a po maturite nastúpila na bratislavskú VŠMU, kde vyštudovala herectvo, informuje stránka osobnosti.sk.

Hereckú kariéru odštartovala v roku 1967 v Slovenskom národnom divadle, pričom stvárnila viacero zásadných postáv (Alison Porterová, Salome, Mária Duplesissová, Blanka Kastílska a ďalšie). Diváci si ju určite pamätajú aj z filmových rolí, účinkovala v známych snímkach ako Kladivo na čarodejnice, Zlozor, Perinbaba či Requiem pro panenku. Soňa Valentová sa objavila aj v radoch televíznych inscenácií.

Získala štátne ocenenie za prínos v kultúre

V roku 1969 získala Cenu Janka Borodáča za vytvorenie postavy Esther v inscenácii hry R. Vitraca Victor alebo Vláda detí a postavu Anny v inscenácii hry P. Karvaša Absolútny zákaz. V roku 2006 bola ocenená Radom Ľudovíta Štúra II. triedy za prínos v kultúre. Jej manželom bol slovenský režisér Pavol Haspra (1929 – 2004).

Po nedávnej smutnej správe o úmrtí herečky Maríny Kráľovičovej je smrť Soni Valentovej ďalšou bolestivou ranou pre slovenskú kultúru v krátkom čase.

Podrobný profil herečky Soni Valentovej nájdete na ďalšej strane.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Ďalšia bolestivá správa pre Slovensko: Navždy odišla herečka Soňa Valentová!

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti