eReport.sk
Na archívnej snímke zo 17. februára 2021 sú ampulky vakcíny Moderna proti ochoreniu COVID-19.
Ilustračné foto: tasr/ap

Ďalší úder pre Modernu! Island jej vakcíny stopol celoplošne. Je za tým riziko zápalu srdcového svalu

Island pozastavil v piatok očkovanie proticovidovou vakcínou od spoločnosti Moderna. Ako dôvod uviedli tamojšie úrady mierne zvýšené riziko zápalu srdcového svalu. Informovala o tom agentúra AFP.

Island tak v tejto súvislosti podnikol prísnejšie opatrenia v porovnaní so svojimi severskými susedmi, ktorí obmedzili očkovanie vakcínou od Moderny len pre určité vekové skupiny.

Zaočkovali už 88 percent populácie nad 12 rokov

Podľa islandských zdravotníckych úradov bude na pokrytie dopytu po očkovaní v krajine momentálne postačujúca vakcína od spoločnosti Pfizer. Hlavný epidemiológ tak rozhodol, že na Islande sa nebude používať vakcína od Moderny.

Ako uvádza AFP, táto skutočnosť už neovplyvní očkovaciu kampaň na ostrove s 370.000 obyvateľmi, kde je plne zaočkovaných 88 percent ľudí starších ako 12 rokov.

Vakcínou od Modernou preočkovávali ľudí po Janssene

Na Islande počas posledných dvoch mesiacov preočkovávali “takmer výlučne” dávkou vakcíny od Moderny ľudí už zaočkovaných jednodávkovou vakcínou Janssen od spoločnosti Johnson & Johnson, ako aj starších občanov a ľudí s oslabenou imunitou, ktorí predtým dostali dve dávky inej proticovidovej vakcíny.

Švédsko a Fínsko odporučili tento týždeň pozastaviť očkovanie proticovidovou vakcínou od spoločnosti Moderna pre ľudí mladších ako 30 rokov. Dôvodom sú podľa nich dôkazy o zvýšenom riziku vedľajších účinkov tejto vakcíny. Išlo napríklad o riziko zápalu srdcového svalu či zápalu osrdcovníka. Dánsko a Nórsko takéto odporúčanie vydali pre osoby mladšie ako 18 rokov, pripomína AFP.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. očkovanie a dieťa
  2. očkovanie, vakcinácia
  3. Riaditeľ Inštitútu zdravotných analýz Matej Mišík.

Zdielať / poslať / tlačiť

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Ďalší úder pre Modernu! Island jej vakcíny stopol celoplošne. Je za tým riziko zápalu srdcového svalu

Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Šport