eReport.sk
Minister zdravotníctva SR Vladimír Lengvarský (nominant OĽaNO) počas tlačovej konferencie k aktuálnej epidemiologickej situácii v súvislosti s COVID-19 v Bratislave v utorok 13. apríla 2021.
Vladimír Lengvarský (nominant OĽaNO). Foto: tasr

Ďalší „prúser“ ministerstva zdravotníctva! Prečo nevieme nič urobiť poriadne?

Toto snáď už nie je ani pravda. Kým susedné Česko, Rakúsko, Nemecko, Poľsko a Maďarsko sa dohodli na tom, že si budú navzájom uznávať potvrdenia o očkovaní, my sme z dohody boli vynechaní. Dôvod je prozaický. U nás neexistujú jednotné certifikáty ani v rámci Slovenska. Lengvarského rezort má pre nespokojných ľudí odkaz.

„Takto vyzerá jednotný očkovací certifikát, ktorý vydáva Česká republika. Slovensko nič podobné nemá, a tak naši občania dostávajú chaotickú zmes desiatok rôznych potvrdení. Chýba anglický preklad, líši sa formát, aj rozsah údajov, na niektorých miestach dokonca odmietajú dať pečiatku a podpis,“ sťažuje si na sociálnej sieti europoslanec Michal Šimečka (Progresívne Slovensko).

Za pravdu mu dáva aj exminister zdravotníctva Richard Raši. „My, čo sme boli na očkovaní, vidíte, že jeden má kartičku, druhý má papier A4, tretí má zase také a inaké potvrdenie. To je zase vec určitého chaosu, ktorá sa dotýka života každého z nás,“ nechal sa počuť opozičný poslanec v Sobotných dialógoch.

Takto vyzerá český očkovací certifikát. Uznávajú ho viaceré krajiny. – Foto: fb/miso.simecka

Europoslanec Šimečka tvrdí, že už v apríli sa aj s ostatnými kolegami pýtali vicepremiérky Veroniky Remišovej, ako sa Slovensko pripravuje na zavedenie digitálnych zelených ceritifikátov. V nich majú mať občania Európskej únie zaznačené, či boli očkovaní, alebo prekonali COVID-19, prípadne boli testovaní. Malo by to zjednodušiť pohyb v rámci EÚ. „Veronika Remišová nás ubezpečila, že na implementácii digitálnych preukazov štátne orgány pracujú, ale bližšie informácie nechce komunikovať, kým nebude všetko pripravené,“ tvrdí politik, ale veľkú dôveru v to nemá, keďže Slovensko si nedokáže vyrobiť ani jednotný certifikát o očkovaní v rámci našej krajiny.

Minister zdravotníctva SR Vladimír Lengvarský (nominant OĽaNO) počas tlačovej konferencie k aktuálnej epidemiologickej situácii v súvislosti s COVID-19 v Bratislave v utorok 13. apríla 2021.

Naše ministerstvo zdravotníctva ešte len pracuje na jednotných certifikátoch o očkovaní. – Foto: tasr

Ešte minulý týždeň sme v tejto súvislosti oslovili ministerstvo zdravotníctva, ktoré nám ani po opakovanej žiadosti nedokázalo odpovedať na naše otázky. Stalo sa tak až dnes, keď na problém upozornil europoslanec. „Ministerstvo zdravotníctva aktuálne intenzívne pracuje na univerzálnom tlačive, ktoré človek dostane po očkovaní a ktoré bude aj medzinárodne uznávaným dokladom,“ uviedla hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová. Prečo sa tak neudialo skôr, aby sme sa mohli pripojiť k susedným krajinám však nevysvetlila.

Odborník naznačil, komu máme ďakovať za chaos pri očkovaní. – Foto: tasr

„Prúser s certifikátmi o očkovaní je presným symbolom toho, ako riešilo dlhodobo ministerstvo zdravotníctva pandémiu. A ako mu skutočne záležalo na obyvateľoch Slovenska. Všetci určite dobre viete, ktorej dvojici môžete poďakovať za skvelú prípravu na očkovanie (od registrácie po “certifikáty”),“ skritizoval matematik a vedec, ktorý sa dlhodobo zaoberá štatistikami a analýzami pandémie Richard Kollár.

„Je neuveriteľné, že susedné krajiny sa už dohodli a vzájomne si uznávajú svoje certifikáty. Zaočkovaní tak môžu medzi krajinami už temer voľne cestovať. Len Slovensko nie, my si predsa veci robíme po svojom,“ dodal ironicky. Momentálne nám tak neostáva nič iné, iba látať, čo sa dá. „Aktuálne v prípade, ak niekto potrebuje vycestovať do povolených krajín, prosíme, aby kontaktoval svojho všeobecného lekára a požiadal ho o potvrdenie očkovania do Medzinárodného očkovacieho preukazu,“ radia z ministerstva zdravotníctva.

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport