eReport.sk
Dalajláma, foto: shutterstock

Dalajláma sa dal zaočkovať: Dostal vakcínu, ktorá u nás nie je

Tibetský duchovný vodca dalajláma dostal v sobotu prvú dávku vakcíny proti novému koronavírusu v nemocnici v severoindickom meste Dharmšála. Informovala o tom agentúra AP.

Po podaní vakcíny vyzval 85-ročný dalajláma ľudí, aby boli odvážni a dali sa tiež zaočkovať. „Táto vakcína je veľmi nápomocná a dokáže zabrániť niektorým závažným problémom,” povedal.

Dalajláma bol po dobu 30 minút po zaočkovaní podrobený pozorovaniu, priblížil pre novinárov lekár z miestnej nemocnice.

Odkiaľ pochádza vakcína Covishield?

Očkovaciu látku proti koronavírusu dostali i ďalší obyvatelia dalajlámovej rezidencie. Všetkých 11 osôb vrátane dalajlámu dostalo vakcínu Covishield, ktorú vyvinula Oxfordská univerzita v spolupráci s firmou AstraZeneca a vyrobil ju indický sérologický ústav.

Duchovný a politický vodca tibetského ľudu, 14. dalajláma Tändzin Gjamccho, utiekol do Indie z Tibetu po neúspešnom povstaní proti čínskej nadvláde v roku 1959. Odvtedy žije v meste Dharmšála v severoindickom zväzovom štáte Himáčalpradéš.

Zatiaľ čo pre Tibeťanov je dalajláma vodcom, symbolom a absolútnou autoritou, pre Peking je separatistom vnášajúcim do Číny nestabilitu.

India má 11 miliónov prípadov nákazy

Dalajláma však tvrdenie, že je separatista, odmieta,- a tvrdí, že chce iba väčšiu autonómiu pre Tibet a ochranu budhistickej kultúry v regióne. Jeho predstava skutočnej autonómie je pritom len o rešpektovaní národnostných, náboženských a ľudských práv, pričom ako duchovný vodca tibetského ľudu už viackrát zopakoval, že nežiada nezávislosť Tibetu od Číny.

India potvrdila viac ako 11 miliónov prípadov nákazy koronavírusom a vyše 157 000 súvisiacich úmrtí. V Indii, kde evidujú druhý najvyšší počet infikovaných po Spojených štátoch, sa očkovacia kampaň spustila v januári. Ako prvých zaočkujú zdravotníkov a pracovníkov v prvých líniách. Začiatkom marca očkovaciu stratégiu rozšírili aj na starších ľudí a osoby s rizikovými ochoreniami.

Zdroj: tasr

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Zaujímavosti