eReport.sk
Ilustračné foto: shutterstock

Dá sa žiť bez spánku? Tento chlapec tri roky takmer vôbec nespal

Kto by nemal rád spánok? Ale čo ak niekto aj chce spať, telo je unavené, ale mozog vraví nie? Asi všetci psychológovia a lekári by vám povedali, že človek nevydrží bez spánku dlhšie ako pár dní. Potom jeho telo padne vyčerpaním, a pretože nemá odpočinok, nakoniec vedie tento stav až k smrti. Prípad Rhetta Lamba ale potvrdzuje, že prakticky aj tri roky bez spánku sa dajú prežiť. Aj keď málokto by o taký život asi stál.

Už pár dní po pôrode bolo Rhettovým rodičom jasné, že nie je niečo v poriadku, píše portál Journal Medizzi. Chlapec totiž takmer vôbec nespal. Vždy, keď na pár minút zaspal, hneď zase plakal. A tak išlo celé dlhé mesiace. Lekári najprv tvrdili, že je to u malých detí normálne. Až po pozorovaní chlapca zistili, že rodičia netrpia len klasickou rodičovskou panikou, ale že ich dieťa naozaj nespí.

Rhett neustále plakal a rodičia z neho boli nešťastní. Okrem toho, že mali samozrejme obavy o jeho zdravie, sa ani oni nemohli vyspať. Ich syn spal len pár minút denne. A s pribúdajúcim vekom, ako im odborníci sľubovali, sa to nezlepšovalo.

3 roky bez spánku

Rhett až do svojich troch rokov spal vždy iba niekoľko hodín denne. Obvykle dve alebo tri. Prakticky tak jeho telo nemalo čas na odpočinok a on aj v priebehu dňa omdlieval, odmietal jesť, odmietal fyzický kontakt s rodičmi, bol nervózny a nedokázal sa socializovať.

V troch rokoch bol prakticky na úrovni jeden a pol ročného dieťaťa. Nesprávne sa vyvíjal a jeho rodina, aj keď myslela predovšetkým na jeho zdravie, sa musela sústrediť tiež na seba. Otec aj matka totiž začali mávať psychické problémy a veľa času preto trávili u psychoterapeutov.

„Bolo to strašné. Občas sa správala ako keby stratil rozum a my sme mu nemohli pomôcť. Kričal, mlátil okolo seba vecami. Nebolo výnimkou, že bol agresívny a niečo hodil po mne alebo po svojej matke,“ popísal prípad Rhettov otec.

Nakoniec prišla diagnostika

Po dlhých mesiacoch trápenia a návštevách všemožných lekárov sa nakoniec prišlo na to, čo spôsobuje chlapcovu nespavosť. Lekári zistili, že na centrum spánku v mozgu mu tlačí lebečná kosť, ktorá sa zväčšovala a utláčala v hlave miesto. To spôsobovalo nielen nespavosť, ale aj rastové a vývojové spomalenie.

Nakoniec rodičom odporučili operáciu ich syna, ktorá mala zhruba päťdesiat percentnú šancu na úspech. Neostávalo im nič iné, len to risknúť. Nikto z nich už nemohol takto žiť. Našťastie sa ukázalo, že operácia sa vyplatila.

Dnes už je Rhett Lamb po operácii a bolo zaznamenané podstatné zlepšenie. Okrem správneho spánku sa jeho rast začal zrýchľovať a v priebehu niekoľkých mesiacov dokázal dohnať svojich rovesníkov. „Nemohla som ho objať ani sa ho dotknúť. A teraz príde za mnou a chce veľké objatie. A to je veľmi dojemný moment, pretože sa na neho len pozriem a pomyslím si, že toto je niečo, čo som už ani nedúfala, že sa to stane,“ s radosťou povedala matka chlapca po operácii.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Dá sa žiť bez spánku? Tento chlapec tri roky takmer vôbec nespal

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti