Jan Tratnik, foto: facebook Giro

Cyklistika: 16. etapa je za nami, vyhral ju slovinský cyklista Tratnik. Sagan na 118. mieste

Slovinský cyklista Jan Tratnik triumfoval v utorňajšej 16. etape pretekov Giro d’Italia. Jazdec tímu Bahrain – McLaren sa na náročnej 229 km dlhej trati z Udine do San Daniele del Friuli presadil po dlhom úniku v záverečnom súboji dvojice a v cieli mal čas 6:04:36 h. Druhé miesto si pripísal Austrálčan Ben O’Connor (NTT Pro Cycling) a tretí skončil s odstupom Tratnikov tímový kolega Enrico Battaglin z Talianska. Slovák Peter Sagan v drese Bora-Hansgrohe skončil na 118. mieste s mankom 22:06 min.

Portugalčan Joao Almeida z Deceunincku QuickStep prišiel do cieľa trinásť minút za víťazom, no v boji o ružový dres si polepšil, keďže v záverečných dvoch kilometroch zaútočil a najväčším rivalom nadelil dve až tri sekundy. V celkovej klasifikácii má náskok 17 sekúnd pred druhým Holanďanom Wilcom Keldermanom a 2:58 min pred Austrálčanom Jaiom Hindleym (obaja Sunweb). Zmeny nenastali v boji o cyklámenový dres, keďže body na rýchlostnej prémii i v cieli si podelili cyklisti z úniku. Sagan stráca na lídra Arnauda Demarea z Francúzska (Groupama – FDJ) 37 bodov. Modrý dres pre lídra vrchárskej súťaže si udržal Talian Giovanni Visconti (Vini Zabu-KTM), pred Portugalčanom Rubenom Guerreirom (EF Pro Cycling) má náskok 30 bodov.

Po dni voľna čakala na pelotón etapa so šiestimi stúpaniami, jedným druhej a piatimi tretej kategórie. Už 20 km po štarte nasledoval prvý kopec 2. kategórie Madonnina del Domm (10,1 km, 7,4%), čo chcelo mnoho pretekárov využiť a dostať sa do úniku. Boli medzi nimi aj držiteľ modrého dresu Visconti a jeho najväčší súper vo vrchárskej súťaži Guerreiro, pričom druhý menovaný získal na prémii maximum 18 bodov. Za nimi išla veľká skupina asi 25 prenasledovateľov, na zjazde z kopca a rovine sa dotiahli na dvojicu lídrov a vytvoril sa silný únik. Na druhej horskej prémii Monte Spig (4,7 km, 8,2%) získal najviac bodov Visconti, na rýchlostnej zase Andrea Vendrame (AG2R) a keďže únik bol početný, v pelotóne sa už o body nebojoval.

Vedúca skupina dobre spolupracovala a balík ju v polovici pretekov prestal stíhať. Po treťom kopci Monteaperta (3,3 km, 7,6%) náskok narástol na takmer desať minút a bolo zrejmé, že o víťazovi etapy sa rozhodne v úniku. Záverečných 75 km rozložili organizátori na tri okruhy, pričom v každom museli cyklisti prekonať stúpanie Monte di Ragogna (3,0 km, 8,9%). V prvom zaútočil Guerreiro a vypracoval si mierny náskok, stíhať sa ho vybrali Manuele Boaro (Astana) a Tratnik, ktorí ho čoskoro predstihli a sami sa usadili na čele. Do druhého okruhu vyrazili s náskokom asi 41 sekúnd a na to už reagovali aj ďalší pretekári z pôvodného úniku. Za vedúcou dvojicou vyrazili Geoffrey Bouchard (AG2R), Valerio Conti (SAE Team Emirates), Ben Swift (Ineos Grenadiers), Alessandro Tonelli (Bardiani-CSF-Faizane), Battaglin, Kamil Malecki (CCC) a O’Connor. V druhom stúpaní na Ragognu sa vpredu osamostatnil Tratnik a do záverečného kola 26 km pred cieľom si doviezol náskok takmer 50 sekúnd.

Celkový víťaz Okolo Slovenska z roku 2017 si držal slušný náskok aj v poslednom stúpaní a blížil sa k najväčšiemu úspechu v kariére. Proti bol však O’Connor, ktorý slovinského časovkára dostihol ešte pred vrcholom kopca a následný zjazd a zvlnený záver absolvovali vo dvojici. V závese išli Battaglin, Malecki, Bouchard a Swift, no päť kilometrov pred cieľom strácali takmer minútu a bojovali už len o tretie miesto. V záverečných dvoch kilometroch čakali ešte dve krátke, no prudké stúpania, kde sa O’Connor snažil svojho súpera prekvapiť, no neúspešne a vo finiši sa tešil z prvého triumfu v etape na Grand Tours Tratnik.

Zdroj: tasr, video:youtube