Vyňuchať nakazené vzorky dokážu nielen psi. Podľa holandských vedcov majú rovnakú schopnosť aj včely a ich výcvik naviac zaberie kratší čas a je finančne pomerne nenáročný. Navyše sa vyskytujú na celom svete, takže sa nemusia dovážať.
Včely sú známe predovšetkým tým, že opeľujú rastliny a vyrábajú chutný med. Majú ale tiež veľmi citlivý čuch, a práve túto vlastnosť využili vedci z holandskej univerzity vo Wageningene, aby včely naučili rozpoznávať nákazu koronavírusom. „Vezmeme od včelára normálne včely medonosné a dáme ich do včelích postrojov. Hneď po tom, čo pred ne dáme pozitívnu vzorku, im dáme cukrovú vodu. Včely hneď vytiahnu svoje sosáčiky, aby sa vody napili,“ popísal metódu Wim van der Poel, ktorý sa na výskume podieľal.
Výskumníci včely pri výcviku odmeňovali cukrovou vodou vždy, keď im dali pričuchnúť k infikovaným vzorkám. Keď pred ne postavili nenakazenú vzorku, dali im len čistú vodu. Včely si na tento systém rýchlo zvykli a hneď ako ucítili nákazu covid-19, automaticky naťahovali sosáky v očakávaní sladkého roztoku.
Vedci pritom spoliehajú na skutočnosť, že ochorenie mení telesný pach. Pri prvom testovaní preto dávali včelám voňať k telám zdravých a chorých noriek. Okrem jednoduchého výcviku patrí medzi výhody aj to, že sú výsledky testovaných vzoriek známe za niekoľko sekúnd. Včely sa navyše vyskytujú naprieč kontinentami, a tak nie je nutné ich do vzdialených krajín dovážať. Metóda je tým pádom pomerne lacná. Podľa vedcov by tak mohla nájsť uplatnenie napríklad v chudobnejších krajinách, kde je možnosť testovania obmedzená.
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Cvičené včely odhalia nákazu koronavírusom. Vedci využili ich brilantný čuch